Teknoloji

Windows 10 Çoklu Sanal Masaüstü Nasıl Kullanılır?

Çoklu Sanal Masaüstü Yazılımları Nedir?

Bilgisayar yazılımlarının gelişmesinden bu yana, birçok alanda değişikliklerin hatta bilgisayar sistemleri ile birçok yeniliğinde insanların hayatına girdiğinden hiç kimsenin şüphesi yoktur. Bilgisayar yazılımlarının şüphesiz gelişmeye başladığı ilk zamanlardan bu yana, işletim sistemi denilen karmaşık yüksek boyutlu yazılım sistemlerinin bilgisayarlar ve kullanıcılar için olmazsa olmaz bir duruma geldiğini anlamakta zor olmayacaktır. Lakin bu büyük yazılımların tabii olarak kullanım alanlarının genişlemesiyle birlikte, bazı alanlarda da yeniliklere hatta bazı yazılımlar üzerinde ciddi değişikliklere ihtiyaç duyulduğu da kesindir. İşletim sistemlerinin gelişen süreler içerisinde çok fazla ara birime ve geliştirme araçlarına ihtiyaç duyması, geliştirme araçlarının farklı özelliklerle daha iyi hizmet vermesini şart koşmaya başlamaktadır. Özellikle yazılım geliştiricilik alanında ve sunucu tabanlı sistem geliştiricilik bu alandaki birçok zaruretten daha fazla ihtiyaca yönelik hizmetlerin önemini çoğu yerde göstermekteydi. Bu zaruretler ilerleyen yıllarda işletim sistemlerinin geliştirdiği ek özelliklerle beraber geliştiricilere daha fazla kolaylık sağlamaya başladı.

 

İşletim sistemlerinin en önemli ek özellikleri arasında, geliştiricilere yani mühendislere yönelik en iyi hizmeti vermek olduğu bilinmektedir. Yazılım geliştirme aşamasında kodların yazılmasının ne kadar önemli olduğu bilinse de, yazılım sonrası testlerin ve sonuç raporlarının da bir o kadar önemli olduğu yazılım piyasasında yadsınamaz gerçekler arasındadır. Tabii olarak bu test aşamalarında ana masaüstü uygulamaları dışında başka masaüstü uygulamaları ile daha net testler yapılabilir ve bu yapılan testlerle yazılan kodlar daha iyi

Analiz edilebilir. Bu analizler içinde en iyi seçeneklerden birisi, Windows 10 ile geliştirilen sanal masaüstü uygulamasıdır. Bu sanal masaüstü, bilgisayarın ana masaüstü bağlantısından farklı olarak oluşturulan başka bir masaüstü uygulamasıdır. Bu uygulama ile ana masaüstünden bağımsız başka bir masaüstü oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu masaüstü sayesinde ana birimden bağımsız bir biçimde masaüstünüzde dilediğiniz değişiklikleri yapabilir hatta bu masaüstüne program dâhil her şeyi ekleyebilirsiniz. Bu masaüstü uygulaması, birçok işletim sisteminde olmayan bir özellik olduğu için Windows 10 bu konuda rakipsiz kalmaktadır. Sizlere bu makalemizde Windows 10 Çoklu Sanal Masaüstü Nedir onu anlatacağız.

Windows 10 Çoklu Sanal Masaüstü Nerelerde Kullanılır?

Yazılım geliştirme aşamaları ile beraber sunucu barınma hizmeti veren birçok şirketinde bilgisayarlarına özen göstermesi gerektiği yadsınamaz bir gerçektir. Bu gerçeklikten ötürü birçok mühendis Windows 10 Sanal Masaüstü Uygulaması ile sürekli olarak içli dışlıdır. Çünkü bu uygulama sayesinde ana masaüstü birimlerinden farklı olarak bir masaüstü oluşturarak testlerini rahatlıkla yapabilmektedir. Bunun sebebini birçok normal kullanıcıda merak etmektedir. Aslında yazılım sektöründeki mühendisler, ana masaüstü sistemlerinde çok fazla işlem yapmazlar. Çünkü proje dokümantasyonları ile birlikte yazılan kodlar ve değerlendirilen raporlar zaten ana masaüstü uygulamasında oldukça fazla yer kaplamakta ve alan işgal etmektedir. Ana masaüstü üzerinde kurulacak bir yazılımın veya test edilecek bir kodun takibi oldukça zor olacağı gibi, kalabalık bir masaüstünde yapılacak testlerin sonuçları da tam olarak anlaşılamayacaktır.

 

Yazılım bilimini bir test ve analiz bilimi gibi değerlendirirsek, en doğru sonuçların sade ve temiz bilgisayarlarda yapıldığını anlamak çok da zor olmayacaktır. Özellikle ekran ve oyun gibi yazılımların geliştirilmesi aşamasında direk veya dolaylı yoldan ekran çözünürlüğü ya da, ekran kartının devreye gireceği uygulama türlerinde testler masaüstünün temiz olmasını gerektirir ki, bu gerekliliğin temelinde ekran üzerindeki görüntülerin net şekilde hatalarının anlaşılması gerektiği durumu hâsıl olmaktadır. Gerekirse piksel boyutunda hataların analizi için sanal masaüstü uygulamaları oldukça önemlidir. Bu sebeple sunucu hizmeti verenler dışında, oyun geliştiriciler de çok sık olarak bu sistemi kullanırlar.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı