Teknoloji

Windows 10 Cortana Nasıl Aktif Edilir?

Windows 10 Cortana Nedir?

Bilgisayar ve bilişim teknolojileri ile birlikte, genel olarak başka bir teknoloji de son 4-5 yıl içerisinde hızlı bir gelişim kaydetmiştir. Aslında bu sistemin gelişimi çok önceki yıllarda başlamış olsa da, yapılan ARGE çalışmaları sonucu daha verimli ve daha etkin bir yapıya sahip olması için zaman içerisindeki gelişimin beklendiği hep söylenmektedir. Bu gelişimin adına son yıllarda yapay zekâ ve derin öğrenme dense de aslında bu fikirlerin çok daha önceki yıllarda ortaya çıktığı ve yapay zekâ teknolojisinin aslında insanlığın daha önce hayal ettiği bir gerçek olduğunu da değiştirmemektedir. Bu gelişimler tabii olarak hem bilgisayar alanında hem de teknoloji alanında oldukça fazla gelişime de sebep olmuştur.

 

Bu gelişimlerin başında hem bilgisayarlar da hem de telefonlarda yeni görev almaya başlayan akıllı asistanlar devrini de başlatmıştır. Aslında bu akıllı asistanlar devri, normalde Microsoft Office programları ile ortaya çıkmış ve kullanıcıların hazırladığı dokümanları daha etkin bir biçimde korumak ve bu dokümanların güvenliğini sağlama amacı gütmüştür. Ancak sesli ve diğer türlü yapay zekâ uygulamalarının gelişimi sayesinde asistanlarda gelişmiş ve ilk olarak Google firması tarafından ortaya çıkartılan SIRI ile birlikte bu asistan yazılımların devri başlamıştır. Sesli komut sistemi ile her işlemi yapan, sesli komutlar ile matematik işlemi bile yapan bu asistanlardan biri de Windows 10 işletim sisteminde ortaya çıkmıştır. İşte sizlere bu makalemizde Windows 10 Cortana Nasıl Aktif Edilir? Onu göstereceğiz.

 

Windows 10 Cortana Nasıl Aktif Edilir?

Sesli asistan dönemini başlatan aslında Google şirketi olsa da, Windows 10 Cortana Hizmeti de bu alanda pek geri kalmamıştır. Bu sesli asistan hizmetini Windows işletim sistemi aslında uzun zamandır etkinleştirmeyi düşünse de, Windows son işletim sisteminde bunu ekleyebilmeyi başarmıştır. Cortana etkinleştirmesi için öncelikle Windows ayarlar kısmına gidiyorsunuz. Ardından zaman ve dil seçeneğini seçiyorsunuz. Ortalarda varsayılan diller bölümü olacaktır. Bu diller bölümünde seçtiğiniz dillerin klavye ve yazım kuralları mevcut olsa da, Windows 10 bu özelliğe birde konuşma özelliği eklemiştir. Orada varsayılan denilen sekmeye tıkladıktan sonra, orta bölümlerde dil seçimi yapacağınız yer gelecektir. Oradaki dillerden birini seçtikten sonra konuşma denilen menüyü bulmak zorundasınız. Çünkü CORTANA aktivasyonu için konuşma dosyalarının yüklenmesi şarttır. Konuşma menüsü altında, dil dosyalarını indir seçeneğini tıkladıktan sonra sistem otomatik olarak sizin istediğiniz dilin konuşma dosyalarını indirecektir. Windows 10, neredeyse tüm dünya dillerinin konuşma fonetiğini sunucularına yüklemiş durumdadır. Bu yükleme işlemi bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Sonrasında ise Windows Cortana aktif hale gelecektir.

 

Bazı kullanıcılar bu özelliği altında Google gibi bilgi ve istihbarat toplama arzusunun yattığını düşünse de, birçok kullanıcı Windows işletim sistemini sesli komuta etmek konusunda gayet mutlu gözüküyor.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı