Teknoloji

Windows 10 Dizin Adı Geçersiz Hatası ve Çözümü

Windows 10 yeni işletim sistemi olması sebebiyle kullanım zamanı bazı hatalar oluşmaktadır. Sistem hataların giderilmesi için çeşitli çalışmalar ve güncellemeler yapmaktadır. Fakat yine de bu tür sorunlar karşımıza çıkabilir. Bu sorunlardan biri de sıklıkla karşılaşılan dizin adı geçersiz hatası olmaktadır. Hata sadece son sürüm işletim sisteminde değil, aynı zamanda Windows 7 ve 8.1`de de ortaya çıkmaktadır. Sorun daha çok program ya da herhangi bir bölüme ulaşılması istendiği zaman yaşanmaktadır. Programı çalıştırmak istediğiniz zaman dizin adı geçersiz ya da dosya adı geçersiz hataları ile karşılaşabilirsiniz.

Windows 10 Dizin Adı Geçersiz Hatası Nasıl Çözülür?

Dizin adı geçersiz sorunu ile karşılaşıyorsanız yapmanız gereken bazı işlemler vardır. İlk önce yapmanız gereken bilgisayardan disk bölümlerine gelerek isimleri kontrol etmek olacaktır. Burada isimlerde bozulma olup olmadığını kontrol etmeniz gereklidir. Ayrıca haddisk bozulması sebebiyle de sorun yaşanabilir. Bu yüzden hdd kontrol etmeli olacaksınız. Kontrol işlemini yapmak için win+r tuşlarını aynı anda basarak çalıştır penceresine geçiş yapmalısınız. Ardından cmd.exe yazarak dos komut penceresine ulaşmalısınız. Komut penceresi açıldıktan sonra chkdsk C:/f komutunu giriyoruz ve bozuk olan kısım bulunuyorsa düzeltmeye çalışıyoruz. Ayrıca kırmızı renkle erişim hatası yaşanan yerin ismini de yazabilirsiniz.

Diğer bir yöntem olarak ise bilgisayarda disk birleştirmesi yapmanız deneyebilirsiniz. Disk birleştirme (defrag) sayesinde hatanın çözümüne ulaşmanız mümkün olacaktır. Bunu yapmak için ilk olarak birleştirme yapıyoruz ve birleşmenin ardından yeniden dos penceresine geliyoruz. Dos penceresi üzerinden disk düzeltme komutunu girerek diski yeniden düzeltmeye çalışıyoruz. Yazmanız gereken komut sfc/scannow şeklinde olmaktadır. Tüm bu adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak dizin adı geçersiz hatasını çözebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı