Teknoloji

Windows 10 Dns Değiştirme

DNS Nedir ve Nasıl Değiştirilir?

İnternet teknolojileri, daha doğrusu bilişim teknolojileri son yıllarda hızlı ilerleyişi ile birlikte birçok yenilik ve terimi hayatlarımıza ister istemez sokmuş ve insanlar bu terimlere sürekli olarak aşina olmak zorunda kalmışlardır. Bu terimler genellikle bilgisayarların özellikleri ve kullandıkları sistemler ile ilgili terimler olmakla beraber, bilinmemesi durumunda aslında ciddi bir eksikliğin doğduğunu ve bilmemenin onlar adına değil ama kişiler adına büyük kayıplar yaşattığını herkes anlamıştır. İnternet teknolojileri ilk gelişmeye başladığı 95’li yıllarda itibaren hayatımıza başkaca aletlerin de dâhil olmasına yol açmıştır. Bunlardan en önemli ise 95 yılına kadar hiç bilinmeyen ancak sonrasında uzunca yıllar bilinecek olan MODEM kelimesinin insanların hayatına girmesidir. Bu kelime internete bağlantının, hatta dünya ile birleşmenin tek hecelik karşılığı olarak yıllarca karşımıza çıkmıştır. Çünkü MODEM denilen cihaz, yeni ortaya çıkan internet denilen ağa girecek girişi kapısı görevini görmekte idi. Bu kapıdan geçmek içinde, yine hayatımıza az bilinen terimlerin oluşturduğu bir terimler sözlüğü ve daha da değişik bir terim dizisine sahip internet kartı denilen cihazın girmesi gerekmekteydi.

 

İnternet teknolojileri insanların hayatlarına böylesine etki ederken, tabii olarak insanların zihinlerine kazıdığı terimler ve ara cihazların sonu da gelmiyordu. Bu terimlerin başında da, belirli bir süre sonra internet bağlantısı ile ilgili terimler hayatımıza girmeye başladı. İnternet servis sağlayıcıları, ilk faks modem denilen aletlerin internet ağlarını geliştirmeye başlamasıyla beraber, daha yüksek seviye modemler hayatımıza girmeye başladı. Çoğu kişinin interneti ilk kullandığı zamanlar 56K denilen faks modemlerle çevirmeli ağlarla internete bağlanması, internetin geldiği bugünlere kıyasla daha basit ve komik kalmaktadır. Çünkü o yıllarda kullanılan internet ağları genellikle, zayıf bağlantılar ile olmaktaydı ve veri aktarım hızları oldukça düşüktü. Bunlar dışında telefon hattı ile internet hattının bir kullanılamaması yani veri iletişiminin tek kanallı olması sebebiyle de internetin hızı oldukça düşük olmaktaydı. İşte ilk ADSL modemlerin hayatımıza girmeye başladığı 2005’li yıllardan önce internetin bu kadar düşük ve basit bir ağ yapısına sahip olması, sonraki yıllarda büyük değişiklikleri beraberinde getirdi. Bu değişikliklerin başında da DNS denilen, istemci tabanlı internet erişim sistemi insanların hayatına girdi. DNS denilen olay, aslında internete bağlanan bilgisayarın kullandığı ara birim cihazlardan farklı bir şey değildir. Bu ara birim, internete bağlanan bilgisayarın karmaşık ağlarla olan iletişimini sağlayan ve ona veri kanallarını açan daha gelişmiş bilgisayarlardan farklı bir şey değildir. Kısacası DNS dediğimiz olay, bilgisayarların internete bağlandığı geniş ağ yazılımlarının bulunduğu bir yapıdan farklı bir şey değildir. Sizlere bu yazımızda, Windows 10 DNS Ayarları Değiştirme yöntemlerini anlatacağız. Dns değiştirme konusu, biraz programcılık ve ağ bilgisi gerektiğinden konuyu olabildiğince sizlere sade bir biçimde anlatacağız.

Windows 10 DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnternet bağlantısını sağlayan bu ayarlamalar diğer işletim sistemlerinde de oldukça zor ve karmaşık bir biçimde yapılabilmektedir. Bunun en kolay yapıldığı işletim sistemi Windows XP olarak bilindiği de gerçektir. Ancak Windows 10 DNS Ayarları Değiştirme konusunda daha karmaşık yollar izlemiştir. Örnek verecek olursak Windows XP DNS ayarlarını değiştirmek için yapılması gereken ağ bağlantılarım üzerinden bağlanılan internet ağının özelliklerine girmektir. Bilindiği üzere ADSL hizmetlerinin gelmesinden sonra, internet kartları Ethernet kartları denilen daha karmaşık donanımlara dönüşmüş ve bu donanımların verilerinin işlenmesi daha karmaşık bir hal almıştır. Çünkü bu donanımlar alt geçitlerle beraber daha yapısal işlevlere sahiptiler.

LAN ve WAN denilen karmaşık ağ yapıları ile çalışmayta uyumlu bu kartların özel istemci adresleri mevcut olduğundan DNS ayarları, internet ayarlarına girip SOCKS seçeneğinde yapılabilmekteydi. Bunun için ise tek şart, çalışan bir PROXY adresinin olması ve bu adresin bilgisayarın DNS ayarlarına tanıtılmasını sağlamaktı.

Bunu Windows 10 yapısı içerisinde VPN ve PROXY kanalları üzerinden yapmakta mümkün. Ancak Windows 10 kullanıcılarının sadece bu seçeneğe bağlı kalarak bu ayarlamaları yapmasını istememiştir. Özel geliştirilen yazılım ve Windows Proxy hizmetleri ile de ileri seviye programcılar ya da mühendisler bu alanda değişiklikler yapabilirler. Hatta bilgisayarlarını başka bir ülkede gibi gösterecek DNS ayarlarını bile yapmasına bu işletim sistemi müsaade etmektedir.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı