Teknoloji

Windows 10 Güncelleme Kapatma

Windows, geliştirdiği işletim sistemlerinde güncellemelerin alınmasına çok önem vermeye başladı. 8.1 sürümünden sonra çıkartmış olduğu Windows 10 sürümü otomatik güncellemelerin kapatılması kısmı tamamen kaldırılmış gibi görünebilir. Otomatik güncellemelerin kaldırılması sonucunda Windows güvenlik açıklarına karşı kendini savunamaz ve bu durumda bilgisayarınıza virüs sızmaları yaşanması muhtemel olasılıktır.

Windows 10’da Güncelleme Nasıl Kapatılır?

Windows 10’da güncelleme kapatmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. En basitinden ekran parlaklığı ayarlama güncellemesi geldiğinde bile Windows kendini kilitleyebiliyor. Sahip olduğunuz tüm sürücülerin uyumsuz kaynak hatası ile karşılaşması muhtemeldir.

Birçok bilgisayar üretici firma işletim sistemi olarak Windows’u tercih ediyor. Fakat her bilgisayar sistemi gibi Windows içinde gelen güncellemeler zaman zaman hatalar içerebiliyor. Windows 10’da bu durum biraz farklı işlediğinden ve internet, bilgisayar kasmalarını engellemek için kullanıcılar güncellemeleri kapatmak istiyor. Windows 10 otomatik güncellemeyi kapatmak için öncellikle Windows Tuşu + R tuşuna aynı anda bastığımızda  “Çalıştır” bölümü açılacaktır. Açılan bölümdeki arama kısmına “Services.msc” yazıp aratın.

Çıkan pencerede Windows Update kısmını bulmanız gerekiyor. Windows Update kısmını bulduğunuzda farenin sağ tuşuna tıklayıp “Durdur” seçeneğine basmanız gerekmektedir. Durdur butonuna bastıktan sonra tekrar Windows Update üzerine gelip sağ tıklayın. Sağ tıklama işleminden sonra “Özellikler=>Başlangıç Türü=>Devre Dışı” sırayla bu işlemleri uygulayın. Windows güncelleme işlemi tamamen kapatıldı. Otomatik güncelleştirmelerin tekrar açılmasını istiyorsanız yapılan bu tüm işlemleri geri almanız gerekmektedir. Aksi halde Windows güncelleştirmeleri denetlemez ve sizlere bilgisini vermez.

Windows Güncelleştirme Önemli Mi?

Windows güncelleştirmeleri oldukça önemlidir. Her geçen gün yeni virüs çeşitlerinin dijital ortamda yayılması, güvenlik açıklarına neden olmaktadır. Windows bu alanda güvenlik açıkları için yapılmış virüsleri tespit edip güvenlik duvarına yüklemeler yapıyor. Sistem performans iyileştirmeleri de bu güncellemelerin başında geliyor diyebiliriz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı