Teknoloji

Windows 10 Güvenlik Duvarı Kapatma

Bilgisayar sistemlerinde bazı sebeplerden dolayı güvenlik duvarı kapatma ihtiyacı duyabiliriz. Öncellikle şunu belirtmek gerekir ki işletim sisteminizde aktif halde çalışan antivirüs programı yoksa güvenlik duvarını kapatmamalısınız. Aksi halde internetten yüklediğiniz dosyalarla birlikte indirdiğiniz zarar verici yazılımlar bilgisayarınızı ele geçirebilir. Windows 10 işletim sistemi ilk yüklendiği zaman korsan ve virüslere karşı savunmasız olduğu için güvenlik duvarı özelliği ile beraber gelmektedir. Bu sebeple güvenlik duvarını kapatmamanız önerilmektedir.

Güvenlik duvarının kapatılması sebebi erişim kısıtlaması yapmasıdır. Bazı zamanlarda zarar vermeyecek uygulamalar yükleseniz bile açılmasına izin vermemektedir. Eğer bilgisayarınızda güvenlik duvarınızı kapatabileceğiniz bir antivirüs programı varsa onun yardımıyla da kapatmanız mümkündür. Ayrıca bilgisayarınıza yeni bir antivirüs programı yüklediğiniz zaman güvenlik duvarının engellememesi için kapatma işlemi gerekebilir.

Windows 10 Güvenlik Duvarını Nasıl Kapatabiliriz?

Eğer herhangi bir nedenle Windows 10 güvenlik duvarını kapatmak istiyorsanız yapmanız gereken işlemler oldukça basittir. İlk önce masaüstünüze geliyorsunuz ve ardından Windows tuşu ile beraber R düğmesini basıyorsunuz. Bu zaman ekranda çalıştır penceresi açılacaktır. Çalıştır penceresi üzerinde “services.msc” komutunu yazarak aratma yapıyorsunuz. Ardından arka planda çalışmakta olan hizmetler paneli açılacaktır. Panelde Windows güvenlik duvarı ya da Windows Firewall yazısını göreceksiniz. Yazının üzerine gelerek sağ klik yapıp, Stop (Durdur) yazısının üzerine basacaksınız. Stop yazısının üzerine bir kez tıkladıktan sonra güvenlik duvarı kapatma işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır.

Güvenlik duvarını kapatmak için başka ikinci alternatif yol da uygulanabilir. Bunun için Denetim masası/Tüm denetim masası öğeleri adımlarını izlemelisiniz. Sonra güvenlik duvarı bölümüne ulaşacaksınız. Karşınıza çıkan ekranda yazan “Windows güvenlik duvarını etkinleştir veya devre dışı bırak” seçeneği sayesinde güvenlik duvarınızı aktif ya da deaktif edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı