Teknoloji

Windows 10 IIS Kurulumu Nasıl Yapılır?

Konuya geçmeden önce IIS hakkında biraz bilgi verelim. İngilizce kelime olan ve açılımı Internet Information Services (IIS) olarak bilinen bir tanımdır.

IIS Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Windows işletim sistemlerinde sunucuların internet bağlantısı için kullanmış olduğu bir yapı olarak da tanımlayabiliriz. Kısaca söylemek gerekirse internet siteleri alt yapı sayesinde çeşitli verileri aktarmaktadır. Yani, eğer bir site sahibi iseniz ve yazılarınızı internette herkese açık şekilde yayınlamak istiyorsanız IIS servisini kullanmanız gereklidir. Bu servisler Windows ve Linux olmak üzere iki farlı çeşide ayrılmaktadır. IIS`ni Türkçe internet bilgi servisi olarak tanımlayabiliriz.

Windows 10 IIS Kurulumunu Nasıl Yapabiliriz?

IIS kurulumu gerçekleştirmek için sabit ip adresi, hızlı internet ve daima açık bırakacağınız bir bilgisayar gereklidir. Ayrıca güvenlik önlemlerinin alındığı bir iss de gerekebilir. Fakat eğer profesyonel bir site kurmayacaksınız fazla güvenlik önlemi alınmasına ihtiyaç duyulmayacaktır. Bundan başka Windows 7/8/10 işletim sistemlerinin hepsinde iss kurulumunun aynı şekilde gerçekleştiğini de belirtmek isteriz. Peki, Windows 10 IIS kurulumu işlemi nasıl yapılır? İlk önce bilgisayarınızda IIS servisi aktif olmadığı için aktifleştirme işlemini yapmanız gerekecektir. Aktifleştirmek için yapmanız gereken ilk işlem Windows tuşu ile R düğmesini ayna anda basarak çalıştır penceresi açmak olacaktır. Ardından cpl komutunu yazarak ya da Denetim Masası/Tüm Denetim Masası Öğeleri/Programlar adımlarını izleyebilirsiniz. Bu sayede özellikler bölümüne gelmiş olacaksınız. Sonraki işlem olarak sol taraftaki panel yardımı “Windows özelliklerini aç veya kapat” sekmesine giriş yapacaksınız. Açılan pencerede IIS (Internet Information Service) bölümünün yanına tik işareti koyuyoruz. Eğer FTP özelliğini de aktif etmek istiyorsanız aşağıda açılan “FTP Sunucusu” kutucuğunu da işaretleyebilirsiniz. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra “tamam” diyerek Windows 10 IIS kurulumu prosedürünü başarılı bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı