Teknoloji

Windows 10 Kilitli Ekran Resimleri Nerede Saklanır?

Windows Kilitli Ekran Resimleri Nedir?

Birçok işletim sistemi, birçok bilgisayar için önemli ölçüde önemli özellikler barındırmasıyla bilinir. Düşük ekran kartlı bilgisayarların ekran koruma özelliğine sahip olması gerektiğini, ilk işletim sistemini üreten mühendisler gayet net bir şekilde biliyorlardı. Bu sebepten ötürüdür ki, ilk çıkan işletim sistemleri dışında Windows 95 işletim sisteminde ilk kez geliştirilmiş bir ara yüz kullanılıyordu. Bu ara yüz ekran kartlarını oldukça zorlayabilecek hatta ekranın gücünü hızlı bir biçimde emebilecek türde görüntü kalitesinden oluşmaktaydı. Unutulmamalıdır ki, ekran kartları genel olarak sık kullanımlar ve görsel anlamda çok fazla işlem barındıran grafik işlemleri sebebiyle hızlı yıpranırlar. Bu yıpranmayı önlemek için ekranlara çeşitli koruma işlevlerini sağlayacak özel yazılımlar veya uygulamalar eklenir. Bu uygulamalar ekranın güç devresini daha düşük bir seviyeye alarak hem daha az güç harcamasını sağlar hem de ekranın daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Çünkü ekranların uzun ömürlü olması aynı zamanda bilgisayar kullanıcılarını, hatta bilgisayar üzerinden çalışma yapan tüm uzmanları ciddi bir masraftan kurtarmaktadır. Bu sebeple ekranlar, bilgisayar parçaları içerisinde genellikle en değerli ve en pahalı olanlarının başında gelmektedir.

 

Ekranları korumak içinde geliştirilen en iyi yöntemlerden birisi de kuşkusuz ekran görsellerdir. Basit çözünürlüğe sahip olan ekran koruyucu görseller, hem ekranın fazla güç harcamasına engel olur hem ekranın diğer parçalara göre daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Tabii olarak ekranı korurken bilgisayarın önemli parçalarından birisi olan ekran kartını da koruma görevini bu görseller üstlenmektedir. Bu açıdan bakıldığında, basit görsellerin ve resimlerin aslında ekran korumak adına ne kadar önemli oldukları ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden görsellerin bazıları bilgisayarda depolanır. Ekranların kilitlenmesi yani güç devrelerini belirli bir miktara indirip, sonrasında koruma sistemine geçmeleri sistemden ayarlanabilir bir durumdur. Ancak son işletim sistemlerinden birisi olan Windows 10, ekranı koruyacak olan resimlerinde kullanıcılar tarafından seçilmesine olanak sağlamaktadır. Sizlere bu makalemizde Windows 10 Kilit Ekran Resimleri Değiştirme yöntemlerini anlatacağız. Özellikle ekranınızı daha iyi koruyacağınızı düşünüyorsanız bu makaleye mutlaka göz atmalısınız.

Windows Kilitli Ekran Resimleri Nerede Saklanır?

Daha önceki işletim sistemlerinde ekranları koruma haline geçtikten sonraki gösterilen görseller aslında gayet kolay dosya yollarına saklanmaktaydı. Ancak son işletim sistemindeki değişiklikler ile bu durum pek mümkün görünmemektedir. Özellikle Windows 10 Ekran Kilit Resimleri dosya yolu son işletim sistemiyle birlikte oldukça değişken ve bilinmeyen bir veri yolu adresinde saklanmaktadır. Bu veri yoluna saklanmasının sırrını hala birçok kullanıcı bilmese de genel birkaç tahmin bulunmaktadır. Bunun ilk tahminlerinden birisi ise Windows 10 denilen işletim sisteminde kullanılan bir yeniliktir. Bu yenilik ekran koruma sistemi içerisinde yer alan spot ışığı seçeneğidir. Bu seçenek ile kullanıcılar, ekran koruma resimlerine farklı bir görsellik ve gece efekti katabilmektedirler. Her ne kadar bu özellik, ekran korumaktan öte biraz daha görselliğe yönelik olsa da Microsoft firması bu konularda yenilik yapmayı uygun görmüştür.

 

Bunlar dışında, ekran kilit resimlerinin olduğu klasör oldukça karmaşık bir veri yolu içerisindedir. Eğer bilgisayar klasör yolunuza, %profil%\AppData\Local\Packages\ Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\LocalState\Assets şu adresi yazarsanız ekran kilidi resimlerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu işlemi yapabilmek için DOS komut sistemi üzerinden de tanımlamalar yapabilirsiniz. Yapmanız gereken DOS komut sistemini açarak, ana dizindeki resimlerinizin başına lockimage ibaresi ile, komutlar üzerinden tanıtmanız olacaktır. Ama en garanti yol, klasör yolu ile ulaşacağınız resimleri değiştirmek olmalıdır. Diğer yöntem biraz daha programcılık bilgisi gerektirdiğinden zor bir yoldur.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı