Teknoloji

Windows 10 Kilitli Ekranı Kapatma

Masaüstü ve dizüstü Windows 10 bilgisayarınızda her seferinde kilit ekranı ile karşılaşmak ve şifrenizi girmek istemiyorsanız doğru adrestesiniz. Pek çok kullanıcı için bir çileye dönüşen Windows 10 kilit ekranı kapatma için ne yapmanız gerektiğini adım adım anlatacağız.

Windows 10 Kilit Ekranı Nasıl Kapatılır?

1. Yöntem

  • Windows 10 kilitli ekranı kapatma için öncelikle klavyenizden Win+R kısa yolunu kullanarak Çalıştır penceresini açıyoruz. Ardından “Aç” kısmına “netplwiz” komutunu yazarak Tamam butonuna tıklayın.
  • Şimdi karşımızda açılan “Kullanıcı Hesapları” penceresinden şifresini kaldırmak istediğiniz kullanıcıyı seçin
  • Ardından açılan pencerenin üst kısmındaki “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir” yazısının önündeki tik işaretini kaldırın ve Tamam butonuna tıklayın.

Bu işlemin ardından sizden kullanıcı hesabınızın parolası istenecektir. Şifrenizi girin ve onaylayın. İşte bu kadar. Artık Windows 10 kilit ekranında sizden hiçbir şekilde şifre istemeden direkt olarak masaüstünüz açılacaktır. Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatarak Windows 10 kilitli ekranı kapatma işleminin başarılı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Oturum açma ekranında sizden parola istenmediğini göreceksiniz.

 

2. Yöntem

Windows 10 kilitli ekranı kapatmak için bir diğer yol ise kayıt defteri düzenleyicisini kullanmak. Bu yol biraz zahmetli gibi görünse de adım adım söylediklerimizi uygulayarak çok basit bir şekilde siz de yapabilirsiniz. Kayıt defteri düzenleyicisi ile Windows 10 kilit ekranı kapatabilirsiniz.

  • Kayıt defteri düzenleyicisini açın. (Win+R kombinasyonunu kullanarak açılan arama kutusuna “Regedit” yazın ve tamamı tıklayın)
  • Açılan pencere de sırasıyla “HKEY_LOCAL_MACHINE / SOFTWARE / Policies / Microsoft / Windows” adımlarını takip edin.
  • Windows üzerinde bir kez tıklayın ve açılan pencerede sağ tarafta herhangi bir kayıt defteri yok ise “Kişiselleştirme” isimli yeni bir kayıt defteri anahtarı oluşturun. (Yeni bir kayıt defteri anahtarı oluşturmak için sağ tarafta boş bir yere sağ tık yapıp açılan menüden “Anahtar”ı seçin ve Anahtara “Kişiselleştirme” ismini verin)
  • Kişiselleştirme anahtarınıza gidin.
  • Sağ taraftaki bölümde sağ tıklayın. Yeniyi tıklayın ve DWORD (32 bit) değerini seçin.
  • “NoLockScreen” değerini tırnak işareti olmadan isimlendirin.
  • “NoLockScreen”’e çift tıklayın ve “1” değerine ayarlayın ve tamamı tıklayın.

 

Anlatmış olduğumuz iki yöntem ile de Windows 10 kilitli ekranı kapatma işlemini kolaylıkla yapabilir ve Windows 10 kilit ekranında parola girmeden masaüstüne direk geçiş yapabilirsiniz. Umarız sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı