Teknoloji

Windows 10 Klavye Ekleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Klavyelerinin Tarihi

Bilgisayar tarihi aslında çok eski bir tarih olmamasıyla beraber, bilgisayar denilen teknolojinin normal şartlar altında abaküslerle başladığı bilim tarihi kitaplarında mutlaka yazmaktadır. Bu açıdan ilk bilgisayarların abaküsler ve dahi küçük matematik işlemleri yapan basit mekanik aletler olduğu tarihsel bir gerçektir. İnsanoğlunun bu konudaki gelişimi, ilk var olduğu günden bu yana teknolojik hayaller kurması ve hayal gücü ile çok farklı yerlere gelebilmesi kuşkusuz kendi başarısıdır. İlk matematiksel işlemlerin, eski duvar yazılarında bulunması hatta 1000 yıllık çömlek pillerin Irak bölgesinde çıkması, geçmişte teknolojinin çok da geri olmadığını anlatmaktadır. İlk robot romanlarının yayınlanması ve Asimov kuralları olarak bilinen robot yasaları bilgisayar teknolojisinin insan zihninde canlandırdığı ve kurduğu hayallerin sadece bir parçası olarak bilinmektedir. Bu parçalar genellikle insanoğlunun sürekli olarak kurduğu hayallerin başında gelmeyle beraber normal bir ideal olma halini bu dönemlerde almıştır.

 

İnsanoğlu teknolojiyle beraber, geliştirdiği alet ve edevatlar ile oldukça hızlı yol alabilmiştir. Bilgisayarların abaküslerle başladığı devirlerden çok sonra yazı yazma özelliğine sahip başka makineler hayatımıza girmeye başladı. Özellikle roman ve hikâye yazarlarının el ile yazı yazmaktan bıkmalarından ötürü, ilk olarak otomatik yazı yazma aleti olarak daktilolar ortaya çıkmıştır. Zamanının teknolojisine göre öylesine büyük bir devrim olmuştur ki, daktilo teknolojisi neredeyse her alana yayılmıştır. Daktiloların insan hayatındaki yerini eski zamanlardaki çalışma hayatında olanlar bilmektedir. Neredeyse tüm evrakların hatta mahkeme kararlarının bile yazıldığı makineler, ilerleyen yıllarda kendini elektronik daktilo denen teleks araçlarına bırakmıştır. Aslında teleks cihazları da, faks cihazları olarak bilinen aletlerin atası olmuştur. İnsanoğlu böylesine bir teknolojik gelişme içinde ilerlerken ilk bilgisayarların çıkmasıyla beraber bu bilgisayarlar için kullanılacak klavye denilen aletlerin de doğmasına sebep olması, yazı yazmanın ve yazdırmanın artık kolaylaşması yönünde önemli adımların atılmasına sebep olmuştur. Daktilolar ile başlayan süreçlerin klavye ile devam etmesi, son dönemlerde klavye teknolojisinin dokunmatik hale gelmesine kadar gelen süreçlerde, artık dünya dillerinin küresel olmasına yol açmıştır. Sizlere bu makale de Windows 10 Klavye Özellikleri Nelerdir onu anlatacağız.

Windows 10 Klavye Ekleme Özelliği

İlk bilgisayarlarda ortaya çıkan klavyeler şimdikiler gibi özellikli ve fonksiyonlu değildi. Genellikle ilk çıkan bilgisayarlardaki klavyeler tek dil ve tek karakter üzerinden yoğunlaşan bir yapıya sahipti. Bilgisayar sistemlerinin ikili kod sistemi ile çalıştığını düşünürsek bu ikili kodu, dijital koda dönüştürecek olan mekanik aletlerinde icatlarının zaman içinde gelişerek daha gelişmiş sürümlerinin çıktığını görebiliriz. Ancak ilk klavyelerdeki özellikler şimdikilerde kullanılanla neredeyse yarı yarıya daha az ve daha sınırlı. Son yıllarda çıkan Avrupa ve Amerika ayrımından ötürü klavyelerde de bu yönde ciddi değişiklikler olmuştur. Hatta der Dünya devletine ait başkaca klavyelerin ortaya çıkması da, Windows 10 Klavye Ekleme işleminin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.

Windows bilgisayarlarda klavye ekleme ve değiştirme işlemi hep aynı yerden yapılmaktadır. İlk bilgisayarlarda bu özellik genellikle dil seçeneklerinden yapılıyor olsa da, Windows XP sonrasında ortaya çıkan yeniliklerle klavye değişimi ve eklenmesi aynı noktaya sabitlenmiştir. Zaten Windows 95 işletim sistemine kadar klavyelerin değiştirilmesi veya eklenmesi mümkün olmamıştır. Yapılacak işlemler aslında oldukça basittir. Bilgisayarınızın sağ alt köşesinde bir dil çubuğu göreceksiniz. Genellikle seçtiğiniz klavyenin dilini ve özelliklerini gösteren basit bir bilgi çubuğudur. O çubuğa tıkladıktan sonra seçtiğiniz klavyenin dili ve özellikleri gelecektir. O pencere içerisinde özellikle sekmesine tıkladıktan sonra klavye ekle seçeneğini seçtiğinizde istediğiniz klavyeyi bilgisayarınıza ekleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı