Teknoloji

Windows 10 Masaüstü Ön İzleme Aktif Etme

Windows 10 Masaüstü Ön İzleme Nedir?

Bilgisayar sistemlerinin gelişmesi ile birlikte kullanılan yazılımlarında gelişmesi bilgisayar teknolojilerinin her alanda ilerlemesine ve kullanılan donanımlar kadar ara yüz birimlerinin de hızlı bir biçimde değişmesine sebep olmuştur. Bu değişimin başlangıcında, tek bir disket ile yüklenen programların yerini ileri ki zamanlarda DVD denilen depolama birimlerine bile sığmayan, hatta birkaç tanesine bile zor sığan dosyalar oluşturmuştur. Tabii olarak oyun ve yazılım sektörü böyle gelişirken işletim sistemi programcılarının ve mühendislerinin de bu duruma seyirci kalacaklarını düşünmek hiç ama hiç olmazdı. Temel olarak gelişen işletim sistemleri Windows XP sistemi ile başlamış olsa da, şuanda kullanılan birçok teknolojinin temelinin o devirlerden itibaren atıldığını görmek çok da yanlış olmayacaktır. Bu gelişimin sebebinin ise, mühendislik uygulamalarından grafik ve çalışma alanlarının genişlemesine kadar birçok konuda olduğunu da belirtmekte fayda vardır.

 

Bilgisayarların en önemli dönüm noktalarından birisi de, yazılımların geliştirilmesi ve mühendislik uygulamalarının temelden oluşturulmaya başlanması olmuştur. Bu mühendislik uygulamalarının gelişmesiyle beraber başka bir sektör daha bilgisayarların gelişimini hızlı bir biçimde tetiklemiştir. Çoğu kişinin dikkat etmediği animasyon ve mimarlık sektörlerinin artık dijital sistemlere dâhil olmasıyla, tabii olarak bilgisayarların ekran kartlarından hard disklerine, işlemcilerinden dâhil ve harici tüm donanımlarının yenilenmesine kadar giden süreçlerin önü açılmıştır. Özellikle mimarlık çalışmaları ve inşaat mühendisliği bilişiminin gelişmesi de onlar kadar etkili olmuştur. Aynı anda bir projenin elektrik sistemleri yapılırken, başka bir pencere de ise dokümantasyonun tutulması ilk bilgisayarların pek yapabileceği bir şey değildi. Bu özellikleri ve çalışma sistemlerini en iyi şekilde analiz eden Windows, mühendislerin de çok hoşuna gidecek birkaç eklenti hazırlamıştır. Windows 10 Masaüstü Ön izleme özelliğinin de bunlardan birisi olduğunu düşünebiliriz. Biraz karmaşık bir yapısı olsa da, çalışma hayatında etkin biçimde bilgisayarları kullanan mühendis veya uzmanların en çok hoşuna giden özelliklerin başında geldiğini de unutmayalım. İşte size bu makalemizde bu özelliklerden bahsedeceğiz.

 

Windows 10 Masaüstü Ön İzleme Nasıl Aktif Edilir?

Çok fazla sekme ile çalışan mühendisler ve uzmanlar için en çok sorulan soru Windows 10 Masaüstü Ön İzleme Nasıl Aktif Edilir sorusudur. Bu soruyu neredeyse her mühendis ve uzman son zamanlarda sormaktadır. Bizde bu soruya kısaca ve net bir şekilde cevap verelim. Öncelikle Windows 10 işletim sisteminizin ayarlar kısmına gidiyorsunuz. Ayarlar kısmında en aşağıda görev çubuğu denilen bir sekme göreceksiniz. Bu sekme masaüstü ön izleme yani PEEK özelliğini aktif edecek butonu içermektedir. Bu sekmeye girdikten sonra, sağ taraftaki üçüncü menüde PEEK özelliğinin aktif olup olmadığı yazmaktadır. Eğer açık mavi bir renkte ise PEEK özelliğiniz açık demektir. Eğer gri ise aktif edilmemiş demektir. Üstüne tıklayarak aktif edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı