Teknoloji

Windows 10 Nasıl Format Atarım?

Bilgisayarlarını sıfırlamak isteyenler, özellikle son zamanlarda yeni çıkan bilgisayarlarda da Windows 10 olarak kullanımlar olmaktadır. Bu kullanımları zaman zaman formatlamak veya sıfırlamak gerekmektedir. Bu konu eski yazılımlarda biraz farklıydı. Fakat Windows 10’a nasıl format atarım? Denildiğinde bu durum birçok kullanıcı için cevap olarak verilmiştir.

Sorunun cevabına gelecek olursak, Windows 10 kullanıcıları için öncelikle bilgisayarlarınızı sıfırlamak için izin veren 3 seçenek bulunmaktadır. Diğer durumları denediyseniz, bilgisayarınız düzgün bir şekilde çalışmıyorsa sıfırlamanız durumunda sorununuz büyük bir ihtimalle çözülecektir. Öncelikle bu işlemi yapabilmek için, başlangıçtan ayarlara daha sonra güncelleştirme ve güvenlik ve kurtarmayı seçerek bilgisayarınızı sıfırlaya biliyorsunuz. Bu bilgisayarı sıfırla altında yer alan başlarken seçilerek işleminizi sağlayabilirsiniz.

Windows 10’u Sıfırlama ve Yeniden Yükleme

Windows 10 kullananlar için sıfırlama durumlarından bir tanesini üst yazımızda bahsettik. Bu durumun birkaç seçeneği daha bulunmaktadır. Windows 10’a nasıl format atarım? Sorusuna verilebilecek diğer yanıtlar ise, oturum açma ekranı üzeriden bilgisayarınızı yeniden başlatarak daha sonra ise aç kapa simgesine yeniden başta kırılımını seçerek Shift tuşu ile birlikte basılı tutarak, daha sonra ise yeniden başlattıktan sonra sorun giderme sekmesinden bu bilgisayarı sıfırlamayı seçebilirsiniz.

Son seçenek ise sıfırlama işlemlerinizde başlangıç seçeneğinden bilgisayar kurtarma modunu yeniden başlatabilmek için aç kapa simgesinden yeniden başlatı seçerek Shift tuşu ile birlikte basılı tuttuktan sonra bilgisayarınızı başlatıp sorun giderme ve bu bilgisayarı sıfırla seçeneğini seçebilirsiniz.

Windows 10 Yeniden Yüklemek İçin Yükleme Medyası

Bilgisayarınızın hiç başlamaması durumuyla karşı karşıya geldiyseniz, Windows 10 olarak temiz yükleme işlemlerini yükleme ortamı ile kullanabilirsiniz. Windows 10’a nasıl format atarım? Sorusunun yanıtı olarak verilen cevapların yanı sıra bu işlem biraz daha farklı bir işlemdir.

Öncelikle, microsoft yazılım indirme web sitesine giderek daha sonra oluşturma aracını indirdikten sonra DVD ya da USB sürücüleri ile yükleme medyasını oluşturma işlemini bu aracı ile sağlayabilirsiniz. Bu işlemi biraz daha ayrıntılı bir şekilde adımlarıyla yapabilmeniz için detaylı bir araştırma yapabilirsiniz. Ya da internet yazılım ve güncelleme işi ile uğraşan bilgisayarcılardan destek alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı