Teknoloji

Windows 10 Oyun Modu Özelliği

Windows 10 Oyun Modu Nedir?

Oyun teknolojileri video oyun sektörünün gelişmesinden sonra öylesine hızlı bir gelişim gösterdi ki bu gelişimin önünde hiçbir güç duramadı. Oyun sektörünün gelişmesine bakacak olursak aslında 70’li yılların başına gitmemiz gerekecektir. Çünkü ilk olarak atari yani GAMEBOX denilen mini bilgisayar şeklindeki oyun konsolları piyasaya ilk girdiğinde ciddi şekilde talep görmüş, adeta insanların gözünde bir uzak mekiği halini almıştı. Aslında insanların oyun sektörüne merakı hep olmuş olmasına rağmen, oyunların elektronik ortama aktarılması ve dijital bir şekilde kodlanarak son kullanıcılara sunulması oldukça heyecan verici buluşlar arasına girmiştir. Bu buluşlar insanlar tarafından o kadar sevilmiştir ki, oyun piyasası 80’li yıllardan 90’lı yıllara kadar çok büyük gelişim göstermiştir. Öncelikli olarak bu yıllarda video oyun teknolojileri atari denilen büyük cihazlara aktarılmıştır. Atari oyunlarını neredeyse hepimiz bilmekteyiz. Birçok efsane oyunla beraber çocukların en büyük hayallerinden birisinin atari salonları olması, oyun piyasasının gelişmesine büyük katkılar sunmuştur. Özellikle 90’lı yılları yaşayan her çocuğun aklında atari salonları ayrı bir yer tutmaktadır. Birçok futbol ve dövüş oyunu hala çocukların aklındadır. Bu oyunların en bilinenleri ise Street Fighter ve Fantasy Football Soccer olarak bilinen atari oyunlarıdır. Ayrıca Metal Slug denilen ve birçoğumuzun deliler gibi oynadığı efsane atari oyununu da unutmamak gerekir. Tabii ki ilk bilgisayar sahiplerinin oynadığı PACMAN gibi bir efsaneyi de unutmuş değiliz.

Oyunların gelişimi dolayısıyla bilgisayarlarında gelişiminin önünü açmıştır. Oyun teknolojileri grafikler ve oyun motorları anlamında son on yılda öylesine bir gelişim sağlamıştır ki, ilk çıkan oyunlar 16-bit işlemci ile oynanıp basit grafiklere sahipken şimdiki oyunların grafikleri neredeyse beş haneli rakamlarla ifade edilen birimlerle anılmaktadır. Görsel anlamda oyunların tatmin edici ekran kartları dışında iyi birer hafıza ve depolama birimlerine sahip olan bilgisayarlarda oyunların daha net ve zevkli olması düşünülebilir. Oyunların gelişimi çeşitlerini de etkilediği gibi oyunların senaryoları gereği kullanılan grafiklerin aslında üç boyutlu grafik teknolojisinin gelişmesine de büyük katkısı olduğunu söylemeden geçmemeliyiz. Çünkü oyunların görsel anlamdaki gelişmelerinin en temel sebeplerinden birisi, şuanda Dünya’yı kasıp kavuran sanal gerçeklik denilen teknolojinin atası olarak kabul edilen 3D teknolojisidir. Grafiklerin bire bir olması amacıyla oyun şirketleri hem yeni yazılımlar geliştirdiler hem de geliştirdikleri bu yazılımlar sayesinde coğrafya bilgisinden de yararlanarak tıpkısı gibi grafikler oluşturmaya başladılar. Grafik motorları ise şu yıllarda altın çağlarını yaşamaktadırlar. Sizlere oyun teknolojisindeki gelişmeleri iyi takip eden Microsoft firmasının Windows 10 Oyun Modu hakkında detaylı bilgileri anlatacağız.

Windows 10 Oyun Modu Hangi Alanlarda Kullanılır?

Birçok işletim sisteminin aksine Windows 10 Oyun Modu aslında beklenen ve üretilmesi düşünülmüş bir uygulama değildi. Ancak Microsoft firması geçmişteki işletim sistemi hatalarını telafi etmek amacıyla kullanıcılara farklı özellikler sunmak zorunda olduğunu da biliyordu. Bu özelliklerin başında ise son zamanlarda gelişen oyun sektörü tabii olarak ilk sırada idi. Oyun sektöründeki motor grafik ve yazılım sistemleri UNITY ve UNREALENGINE olarak yeni bir dönemece girmişti. Geçmiş zamanlarda OPENGL olarak bilinen ve NVIDIA teknolojilerini kullanan oyun motorları, artık üç boyutun çok daha ötesine sanal gerçekliğe yakınlaşmaya başlayınca bu iki teknolojinin artık işe yaramayacağını çoğu oyun şirketi görmüştü. Bunun içinde yüksek grafik çözünürlüklü ve daha detaylı grafik motorlarının oluşmasının zamanının geldiğini herkes görüyordu. Bu gelişimin de tabii olarak işletim sistemlerine ekstra bir yükü olacaktı. Çünkü kaliteli oyun demek kaliteli makine ve kaliteli bir sistem demekti.

Bunu en iyi bilen şirketlerden birisi olan Microsoft, hem piyasadaki rekabetini arttırmak hem de oyun piyasasında tutulacak bir işletim sistemi yapmak adına kolları sıvamıştı. Hem sunucu tabanlı yazılımların geliştirilebileceği hem de oyun hizmetlerini en iyi verecek işletim sistemini Windows 10’u çıkararak yaptı. Şuan da Dünya üzerinde oyun oynanırken en iyi grafik ve oyun deneyimi yaşatan işletim sistemi Windows 10 Professional olarak biliniyor. Çünkü bu işletim sistemi oyun modu denilen bir mod ile oyunları oynatmaktadır. Bu oyun modunu aktif etmek için WINDOWS Tuşu + l üzerinden sistem değişikliği yapılarak aktif edilebilir. Orada ekran seçenekleri üzerinden yapılmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı