Teknoloji

Windows 10 Parola Kaldırma

Bilgisayarınızda sakladığınızda belgelerin, fotoğrafların ve diğer kişisel verilerin güvenliğinden endişeleniyorsanız, bilgisayarınızı kullanmadığınızda bunları kilitlemek için Windows 10’daki parola özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Kilitlemek her zaman için güvenlik unsuru oluşturur ve erişim imkanını kısıtlar. Özellikle laptop gibi taşınabilir cihazlarda makinenin çalınması veya uygunsuz ellere düşmesi gibi durumlarda koruma sağlayabilecek önemli bir güvenlik önlemidir.

Bilgisayarı her açtığınızda veya bilgisayarı uyandırdığınızda parolayı yeniden girmeniz gerekmektedir böylelikle cihazı kim açarsa açsın kısa bir pin girme işleminden sonra bilgilere erişim sağlayabilir. Bunu yaptığınızda bilgisayar kendini hemen başlatmaz, sizin parolayı doğru bir şekilde girmenizi bekler. Parolayı kaldırmak isteyen kullanıcılar daha çok hemen açılması için bunu yapmaktadır fakat fikrinizi değiştirirseniz, yeniden etkinleştirmek de oldukça basittir.

Windows 10 Şifre Kaldırma Nasıl Yapılır ?

Bu yazımızda sizlere windows 10 parola kaldırma işlemi nasıl yapılır veya windows şifre kaldırma işlemleri olarak da geçen bu sorunun çözümünü sizlere aktaracağız. Tek bir çözümde yapabileceğiniz gibi farklı olarak ikinci bir çözüm kaynağı da sizlere sunacağız böylelikle daha net bir şekilde sorunu çözebileceksiniz Windows şifre kaldırma sonrasında yaşayabileceğiniz birçok etken vardır. Bunlar olumlu olduğu gibi olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Bilgisayarınız artık herkese açık ve erişim imkanı sunan bir cihaz haline gelecektir. Eğer laptop kullanıcısı iseniz bunu tavsiye etmeyiz fakat masaüstü kullanıcıları için daha hızlı işlem yapabilmek adına windows parolasını kaldırma işlemine onay verebiliriz.

Daha çok insanlar yeni bir bilgisayarı ilk kez kurarken, sizden bir hesap parolası belirlemenizi isteyecektir. Bu adımı daha önce atlamış veya atlamamış olabilirsiniz ya da şifrenizi silmiş olabilirsiniz. İsterseniz şifre ekleyebilir ya da kolayca şifreleri kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak içinde yapacağınız işlem çok basit “Denetim Masası”ndaki “Kullanıcı Hesapları” işlevi aracılığıyla hesabınıza bir parola ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Bu güvenlik özelliği, boşta çalışanların veya kötü niyetli bilgisayar korsanlarının bilgisayarınızdaki hassas iş verilerine erişmesini engeller. Windows 10 şifre nasıl kaldırılır gelin yakından bakalım.

Yöntem 1: Windows 10’u Ayarlardan Uyandığında Oturum Açmayı Gerektirmeyen Devre Dışı Bırak

  • Başlat menüsünde simgesine tıklayarak veya Windows logosu + I klavye kısayoluna basarak Ayarlar uygulamasını açın.

Windows 10 Parola Kaldırma

  • Hesaplar’a tıklayın

Windows 10 Parola Kaldırma Denetim Masası

  • Oturum açma seçenekleri kısmına gelin

Windows 10 Parola Kaldırma Oturum Açma Seçenekleri

  • Daha sonra alt kısımda yer alan parola kısmına tıklayın. Daha önce parola koyduysanız buraya tıkladığınızda değiştir diye bir seçenek çıkacak. Onu seçerek varolan parolanızı yazarak parola kaldırma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 10 Parola Kaldırma İşlemi

Yöntem 2 – Çalıştır Komutu ile Parola Kaldırma

  • İlk olarak Windows+R tuşlarına basarak çalıştır komutunu açıyoruz. Windows arama yerine gelerek çalıştır diye yazarak da açabilmek mümkün

Windows 10 Çalıştır Komutu

  • Daha sonra karşımıza çıkacak ekranda “netplwiz” komutunu yazarak başlatalım.

Windows 10 netplwiz komutu

  • Kullanıcı Hesapları ekranında yer alan “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir” tikini kaldırın

Windows 10 kullanıcı hesapları

  • Uygula butonuna bastıktan sonra karşınıza bir ekran gelecek. Burada kullanıcı adınızı ve şifrenizi soracak. Buradaki boşlukları doldurup tamama tıklayın.

Windows 10 şifre kaldırma işlemleri

  • Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Böylelikle parola artık karşınıza çıkmayacak ve bilgisayar hemen açılacaktır.

Windows 10 yeniden başlatma

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı