Teknoloji

Windows 10 Programsız Klasör Sıkıştırma

Klasör Sıkıştırma İşlemi Nedir?

Gelişen bilişim teknolojileri bilgisayarların gelişmesi dışında bilgisayarlarda kullanılan sistemlerinde gelişmesine vesile olmuş ve gelişen bilişim sistemleri ile programları bu değişim esnasında basit bir formattan daha büyük ve daha karmaşık sistemlere doğru hızlı bir biçimde evirilmiştir. Bu evirilme öyle bir hale gelmiştir ki aynı zamanda sistemde depolanan programların, görsellerin, dosyaların hatta birçok dosyanın daha fazla yer kaplamasına sebep olmuştur. Bunun gelişimine bakmak içinde zaten işletim sistemlerini anlamak ve onların zaman içindeki gelişimlerine bakmanın yeterli olacağını görebiliriz. İlk çıkan Windows sürümlerinin neredeyse iki haneli boyutları olduğunu görebilirsiniz. Bu boyuttaki dosyaların aslında basit disklere sığdırılabildiğini de o yıllarda görebilirsiniz. Ancak ilerleyen yıllarda işletim sistemlerinin gelişmesiyle beraber dosya boyutlarının da büyümesi şüphesiz kullanılan depolama birimlerinin de depolama hacimlerinin büyümesine sebep olmuştur. Depolama birimleri başlarda küçük birimler iken, şimdi el kadar disklere terabayt seviyesinde bilgiler sığdırılabilmektedir. Bu durum da tabii olarak dosyaların boyutlarına göre işlemlerin yapıldığını anlamak zor değildir.

Dosya boyutlarının yükselmesi sadece işletim sistemleriyle sınırlı kalmadığı gibi, bilişim teknolojilerinin her alanına hızlı bir biçimde etki etmeye başlamıştır. Bunun ilk örnekleri bilgisayarlarda kullanılan programların ve oyunların on yıl içerisinde neredeyse üç dört kat büyüyen dosya boyutlarıdır. Örnek verecek olursak piyasalara çıkan ilk DOS oyunların, ortalama boyutları 30-40 MB arasında olmakta idi. Son yıllarda çıkan ve birçok grafiksel özellikleri ile neredeyse gerçeğinden farksız oyunların boyutları 30-40 GB seviyelerine kadar gelmektedir. Bu oyunlardaki ve sistemlerdeki değişikliğe bakıldığında inanılmaz bir yükseliştir. İşte bu yükselişin maliyetleri ve depolama özelliklerinin maliyetlerini arttırması ile beraber depolama birimlerine daha fazla dosya ve daha az masraf yapılmasına olanak sağlayacak bir uygulamanın fitili ateşlenmiştir. Buna dosya sıkıştırma denilse de, yapılan işlem dosyayı normal boyutundan farklı şekilde sıkıştırıp veri aralıklarını küçülterek daha minik bir boyuta sokabilmektir. Bunun da amacı mevcut diskleri ve depolama birimlerini en verimli şekilde kullanabilmek, hatta en iyi verimi alabilmek olduğunu belirtmekte yarar var. Sizlere bu makalemizde Windows 10 Programsız Klasör Sıkıştırma Yöntemleri Nedir onları anlatacağız.

Windows 10 Programsız Klasör Sıkıştırmak

Dosya boyutlarının büyümesiyle tabii olarak gelişmeye başlayan dosya sıkıştırma işlemleri, her alanda kendini göstermeye başlamıştır. Özellikle yüksek boyutlu oyunlar ve programlar için bu özellik vazgeçilmez olsa da, Windows 10 Programsız Dosya Sıkıştırma işlemleri diğer işletim sistemlerine göre daha verimli ve daha etkili bir sonuç ortaya çıkarmaktadır. Normalde ilk programsız dosya sıkıştırma işlemi Windows XP işletim sisteminde olsa da, bu işletim sisteminin ilk beta sürümüne eklenen bir özellik olduğu için çok fazla etkili olamamıştır. Hatta bu yıllarda bu sistem daha test aşamasında olduğu için, program ile yapılan dosya sıkıştırma işlemlerini sollamaya bile yaklaşamamıştır. Ancak dosya depolama ve boyut ilişkisini iyi çözümleyebilmiş olan Windows 10, bu konuda kullanıcılarına programsız olarak da çok verimli dosya sıkıştırma işlemleri yaptırmaktadır.

Bu işlemi yapmak için öncelikle sıkıştırmak istediğiniz dosyaya gitmelisiniz. Sıkıştırmak istediğiniz dosyayı farenizin sağ tuşuna tıklayarak klasör menüsünü açmalısınız. Menüyü açtıktan sonra orta taraflarda gönder diye bir sekme göreceksiniz. Bu sekme içinde klasörünüze gönderme işlemleri ile ilgili seçenekler mevcuttur. O seçenekler içinde sıkıştırılmış klasör diye bir sekme göreceksiniz. Ona bastığınızda karşınıza sıkıştırma işlemi ile yönergeler çıkacaktır. Yönergeleri izleyerek dosyanızı sıkıştırabilirsiniz. Bu işlemdeki izlediğiniz yönergelere göre dosyanız büyük ölçüde sıkıştırılmış olacaktır. İsterseniz bu yönergelerden ciltlere de bölebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı