Teknoloji

Windows 10 Scanning And Repairing Drive Sorunu Çözümü

Windows 10 Scanning And Repairing Hatası Nedir?

İşletim sistemlerinin gelişmesi tabii olarak, bilgisayarların çalışma düzenini ve onların işleyişi üzerinde de büyük etkiler yapmaya başlamıştır. Özellikle işletim sistemlerinin yıllar içerisinde gelişmesi ile birlikte kullanılan yazılımlar ve arabirimlerde hızlı bir biçimde değişmiş ve bu değişiklik işletim sistemlerinin belirli başlı temel özelliklerinin değişmesine bile yol açmıştır. İlk bilgisayarların depolama birimleri genellikle basit ve anlaşılır arabirimler olmasına rağmen, sonraki yıllarda ortaya çıkan bilgisayarların depolama birimleri daha karmaşık ve daha fazla ara birim kullanarak sistem kurmasına müsaade eden donanımlar olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Bu açıdan bilgisayarların hard disk denilen depolama birimleri zaman içerisinde oldukça fazla değişikliğe uğramıştır.

 

Bilgisayarların depolama birimlerinin en önemli özellikleri arasında dosyalama ve depolama birimlerinin farklılaşması gelmektedir. Örnek vermek gerekirse bilgisayarlar genellikle şahsi kullanıcılar için NTFS denilen depolama birimlerini uygulamaya koyarken, barındırma yani sunucu hizmeti veren bilgisayarların depolama birimleri genellikle FAT32 denilen bir farklı dosyalama çeşidi içermekte idi. Bu durum işletim sistemlerinde de mevcut olmuştur. Windows XP işletim sistemine kadar NTFS yani MBR türünde depolama birimi ölçütleri kullanılırken, Windows 8 sonrası işletim sistemleri GPT denilen farklı bir NTFS yapısını kullanmaya başlamıştır. Aralarındaki fark ise megabayt, gigabayt ölçüm değerleridir. İşte sizlere bu yazımızda GPT yapısını kullanan Windows 10 Scanning And Repairing Hatası veren hard disk probleminin çözümünü anlatacağız.

 

Windows 10 Scanning And Repairing Hatası Nasıl Çözülür?

Bu işletim sistemi hatasını alıyorsanız, hard diskiniz ile ilgili probleminiz olduğu çok nettir. Bu işletim sistemi hatası genellikle bilgisayarınızı manuel olarak kapattığınızda ya da bilgisayarınız güncelleme yaparken veya oyun oynarken elektrik kesintisi sonrasındaki açıp kapamalarda karşınıza çıkacak bir hatadır. Windows 10 Scanning And Repairing Hatasının Çözümü için yapılması gereken hard diskinizin şekillendirilmesidir. Öncelikle olarak başlat menüsünde cmd.exe denilen DOS ara birimine giriş yapacaksınız. Bu işlemi yaparken komut dizilerine yetki vermeniz gerekir. Ardından karşınıza çıkan DOS komut sistemine chkdsk c: /r /f komutunu yazacaksınız. Ardından karşınıza çıkan soruya Türkçe ise E, İngilizce ise Y cevabını verdikten sonra sorununuz hal olmuş olacaktır.

 

Bu işlem sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatırsanız, sisteminiz otomatik olarak hard diskinizi taramaya başlayacak ve ardından sorunları otomatik olarak çözecektir. Eğer ki bu işlemi yapmanız rağmen sisteminiz hala düzelmediyse ve problem yine devam ediyorsa yapmanız gereken tek şey bilgisayarınıza format atmak olacaktır. Bu hatanın en temel sebeplerinin başında, hard disk ile ilgili bir işlemin ya da hard diske yüklenen verilerin aktarımı sırasında oluşan hatalar sebep olmaktadır. Windows 10 GPT ara birimini kullandığından, veri aktarımı ve hızı gigabayt üzerinden hesaplanmaktadır. Bunun sonucunda da dosyalar arası veri iletişimi MBR gibi değil daha büyük olduğundan sorunlar oluşmaktadır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı