Teknoloji

Windows 10 Sistem Dosyalarını Nasıl Onarırım?

Windows 10 kullananlar için Deployment Image Servicing and Management (DISM) ismiyle kullanışlı bir komut satırı aracı vardır. Aracı kullanarak Windows’ta oluşan imajları hazırlayarak onarmak mümkün bir durumdur. Windows 10 sistem dosyalarını nasıl onarırım? Şeklinde sorulan soruları yanıtladık.

Öncelikle Windows Recovery Environmet’i Windows yükleyicisi ve aynı zamanda Windows PE ön kurulumunu ortamını da onarabilmek mümkün bir durumdur. Bunun yanı sıra DISM, işletim sistemi olarak yükleme işlemi sırasında kurtarma imajı ve düzeltme yapmak hatta sanal sabit disk hizmeti ile vermek için kullanılabilmektedir.

Bilgisayarınız yavaşsa ve açılırken sorun çıkarıyorsa, çok sık hata ile karşılaşma durumu da varsa, SFC( System File Checker) komut ile satırı uygulama olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Sfc/ scannow komutu ile kullanım sağlanarak çalıştırılan araçlar ile korunan sistemler bütünlük ile kontrol edilmektedir. böylelikle eksik veya bozuk dosyalar ile değiştirilmektedir.

DISM Komutunu CheckHealth Seçeneği ile Kullanmak

DISM komutu olarak bilinen ve /CheckHealth seçeneği ile birlik kullanım sağlanarak herhangi bir hata tespiti edildikten sonra doğrulanabilmektedir. Windows 10 sistem dosyalarını nasıl onarırım? Olarak sorulan soruya verilebilecek cevaplardan biri de budur.

Öncelikle WIN+X tuşu ile kombine bir şekilde kullanıcı menüsüne girip daha sonra ise komut istemi (yönetici) olarak tıklanır ve arama kısmına ise komut istemi yazılarak çıkan sonuca ise sağ tıklanarak yönetici olarak çalıştır seçeneği kullanılır ve komut açılır. Karşınıza çıkan komutu girebilirsiniz. Böylelikle işleminiz hızlı bir şekilde tamamlanacaktır. Eğer bozukluk olursa, “No component Store corruption detected” yazan sonuçla karşılaşacaksınız.

DISM Uygulamasını ScanHealth Seçeneğiyle Kullanmak

DISM aracı olarak /ScanHealth seçeneğinin kullanımı ile Windows imajının dosyadaki herhangi bozukluğun olup olmadığını tespit etmek mümkündür. Windows 10 sistem dosyalarını nasıl onarırım? Sorusunun yanıtlarından biri de budur.

Hata tespitinde kullanılan yöntemlerden biri olarak belirtebiliriz. Aynı şekilde WIN+X tuş kombinesiyle kullanıcı menüsünü açarak Komut istemi seçeneğine tıklanır ve aynı şekilde arama kısmına ise komut istemi yazılarak çıkan sonuca sağ tıklanır ve yönetici olarak çalıştır denir. Sonuç doğrultusunda ise karşınıza çıkan komutu girebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı