Teknoloji

Windows 10 Vpn Kurulumu Nasıl Yapılır?

VPN Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

İnternet teknolojileri geçmişten günümüze çok hızlı bir biçimde ilerlemiş ve artık bilgi teknolojileri farklı bir boyuta geçmiştir. Eski yıllarda insanların en büyük sorunu bilgiye ulaşmak olmuştur. Çünkü bilgiler açık bir biçimde olmamakla beraber, belirli başlı zorluklara tahammül ettikten sonra bilgiye ulaşmak mümkün kılınabilmiştir. Ancak bunlar dışında bilgilere yönelik birçok engel de insanların önünde olmaktaydı. Bilgiye erişebilmenin zorluğu artık internetin var olmasıyla kalksa da, internetin insanlara sağladığı avantajlar sadece insanların bilebileceği ve herkesin bildiği bilgilerle sınırlı kaldı. Özellikle internet üzerindeki sosyal medya ağlarının insanlara yerli yersiz bilgi kirliliği yaratması sebebiyle bilginin artık bir değerinin kalmadığı zamanlara geldik. Esas gerçek bilgilerin saklandığı hatta bu bilgilerin çoğu insan tarafından bilinmediği internet çağında gerçek bilgiye ulaşmak ve dahi bilgi üretebilmek adına çok fazla çaba sarf edilmesi gerekliliği de ortaya çıkmıştır. Bilgilerin insanlara ulaşabilmesi de tabii ki ayrı bir bilim dalı haline gelmiştir.

 

Web teknolojilerinin gelişmesiyle bilginin açık hale gelmesi, tabii olarak gerçek bilgilerin yer altına veya başka alanlara kaymasına sebep olmuştur. Bu sebeple de bilgisayarların direk olarak internet bağlantıları kullanmaları yerine özel geçitler denilen bağlantı noktalarını kullanmaya başlaması bu konudaki en büyük adımlardan birisi olmuştur. İnternetin daha anonim ve bilinmez yapan konunun görünmezlik olduğu her zaman bilinir. İşte görünmezlik sağlayan en önemli konulardan birisi de özel sanal ağlar olarak VPN ağlarıdır. VPN ağları açılımı ile sanal özel ağlar, internette görünmez bir biçimde gezmek ve hatta özel bilgilerin toplandığı ağlara girebilmek için kullanılan özel geçit ağlarıdır. Genellikle kapalı devre sistemlere girmek ya da internetin altın madeni olarak bilinen DEEP WEB alanına girmek için kullanılan bu geçit çeşitlerinin tek amacı, bilgisayarları normal ağlardan soyutlayarak farklı ve bilinmeyen ağlara girişini sağlamaktır. Bu soyutlama hep bilgisayarların görünmez yani takip edilemez olmasını sağlayacağı gibi özel ağlar sayesinde bilgilerin depolandığı özel sunuculara girişin de önünü açacaktır. Önemli bir konu olması sebebiyle sizlere bu makalemizde Windows 10 VPN Kurulumu Nasıl Yapılır onu anlatacağız.

 

Windows 10 VPN Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlar üzerinden sanal ağ kurulumları oldukça karmaşık ve zor işlemlerdir. Zaten bu tarz işlemleri çoğunlukla devlet daireleri ya da özel bilgileri saklayacak olan profesyonel şirketler yapmaktadırlar. Ancak Windows 10 VPN Ağ Kurulumları, diğer işletim sistemlerine göre daha karmaşık ve daha zor olmaktadır. Çünkü Windows 10, normal bir işletim sistemi olması dışında sunucu tabanlı ve ağ tabanlı işlemler içinde oldukça gelişmiş bir altyapıya sahiptir. Bu sebeple normal VPN ağlarındaki karmaşık şifreleme yöntemleri bu işletim sisteminde daha karışık ve daha zor biçimde kurgulanmıştır. VPN kurulumu yapmak için öncelikle Windows üzerinde, bilgisayarlar arası bağlantı ağını kesinlikle yapmanız germektedir. Buna bilgisayar dilinde LAN bağlantısı denilmektedir.

 

Sistemlerin kurulumu için iki çeşit yöntem vardır. İlki Windows ağ yönergeleri takip ederek önce VPN ağı oluşturmak ve sonra o ağı şifreleyecek yönergeleri takip etmektir. Bu işlem için Windows Ağ yöneticisine gitmelisiniz. Windows 10’da bu genellikle Masaüstü üzerinde bulunur. Orada yeni VPN ağı oluştur dediğinizde, size bilgisayarınız ile ilgili yönergeler yönlendirecektir. Bu yönlendirmeler oldukça uzun ve karmaşıktır. Ayrıca VPN ağı kurabilmeniz içinde, kendi bilgisayarınız dışında başka bir IP adresine ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu genellikle SOCKS5 türünde IP adresleri olmaktadır. Bu IP adresi üzerinden sanal ağınızı tanımlayacaksınız. İkincisi ise özel yazılımlar iledir. Google üzerinde VPN software diye arattığınızda bu programlara ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı