Teknoloji

Windows 10 Yazı Boyutu Değiştirme

Windows Yazı Stilleri Nedir?

Hayatımıza bilgisayarın girmesiyle birlikte çok alanın değiştiğine şahit olmuşuzdur. İlk bilgisayar kullananlar bunu komodor denilen minik ama etkili bir makine ile yapmaya başladığından bu yana bilgisayarların insan hayatındaki yeri oldukça önemli bir hale gelmiş, aynı zamanda insanlar için önemli işleri kendi başına yapmaya başlayan bilgisayarlar da insan hayatını kolaylaştırmışlardır. İnsan hayatının kolaylaşmasına şüphesiz en önemli katkıyı, sadece e-posta gönderme özellikleri olan bilgisayarlar dışında bu bilgisayarlar için kurulan ve zaman içinde gelişmeye yüz tutmuş işletim sistemleri çok fazla etkili olmuştur. Gelişen işletim sistemlerinin birçoğu bilgisayar teknolojisini ve yapılan işleri geliştirse de, bilgisayar teknolojisinin gelişmesine hele de insanlara faydalı olmasını sağlayan birçok özelliği Windows işletim sistemi tek başına insanlara sağlamayı başarmıştır. Windows bilgisayar teknolojilerin de, hele iş yönetimi konularında çok fazla yenilik getirerek adeta bilişim çağının başlamasına sebep olmuştur. Bu gelişim ile birlikte bilgisayarlar iş alanlarında her noktaya girmiş ve bu noktalarda önemli rolleri yapmaya başlamışlardır. Bunların başında da grafik ve görsel sanatlar gelmektedir.

 

Eski zamanlarda grafik ve görsel sanat işleri genellikle ressamlar tarafından yapılır ve oldukça zahmetli bir şekilde yapılmaya çalışıldığı halde, bilgisayar teknolojisi ile birlikte gelen grafik programları bu işlerin daha kolay yapılmasına sebep olduğu gibi, diğer çalışma şekillerinden daha hızlı sonuç vermesine ve daha verimli işlerin çıkmasına sebep olmuştur. Özellikle matbaa sektörü ile ilgilenenlerin geçmişteki en büyük sorunlarından birisi dizgi ve logo tasarımlarıdır. Bunların özel ressamlar tarafından çizilmesi ve baskı aletlerine montajı, çok ciddi zaman isteyen işlemlerdi. Bilgisayar teknolojisindeki font olayı sayesinde matbaacıların bu alandaki büyük bir yükten kurtulduğunu unutmamak gerektir. Çünkü bilgisayardaki grafik programlarında bulunan font özellikleri ile grafikerler, en güzel çizimleri ve matbuat görsellerini çok daha verimli ve çok daha kısa bir biçimde halledebilmektedirler. Aynı zamanda baskı ve dizgi işlemleri içinde geçerli olan bu durum sayesinde matbuat işlemlerinin çok kısa süre içerisinde hazır hale gelmesinde en büyük etken olduğu da kesindir. Bilgisayarda ki font teknolojisi de bu kadar önemliyken, bu alanı es geçmek olmazdı. Sizlere önemli olan bu konuda, Windows 10 Yazı Boyutu Değiştirme konularında bilgiler vereceğiz.

Windows 10 Yazı Stilleri Değiştirme

Bilgisayarınızdaki font ayarları, aslında gayet kolay yapılan bir işlemdir. Bilgisayarların font teknolojisine geçmesi çok eski bir durum değildir. Windows 95 sonrası ortaya çıkan bu font olayları, asıl olarak Microsoft’un ofis programları ile insanların hayatına girmiştir. Ofis alanında çok sayıda dokuman ve tablo hazırlamak amacıyla birçok kişinin kullandığı cetvel ve kalem gibi kırtasiyelikler yerine, bilgisayar üzerinde bu işlemleri otomatik yapan programlar ilk çıktıkları zamanlarda çok rağbet görmüşlerdi. Bunlarla beraber farklı özellikleri sisteme entegre etmek isteyen Microsoft, ofis yazışmaları ve dokümanlarda kullanılmak üzere değişik teknoloji olan font olayını geliştirmiştir. Font denilen karakterler, aslında el ile yapılacak olan harf ve yazı çizimlerinin bire bir aynısıdır. Windows 10 Yazı Stilleri de bu sisteme dâhildir.

 

Bilgisayarınızdaki fontları değiştirmek veya ekleme yapmak için sistem klasörüne gitmeniz yeterli olacaktır. Bunun için yapmanız gereken C: diskinizi açarak önce Windows ardından FONTS klasörünü bulmaktır. Bu klasör içerisinde bilgisayarınızdaki kayıtlı tüm karakter zinciri dosyalarını göreceksiniz. Yazı boyutlarını değiştirmek içinse, kullandığınız yazı veya çizim programlarındaki boyut sekmesini kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer ki Windows işletim sisteminde kullandığınız yazı boyutunu değiştirmek istiyorsanız, klasör seçenekleri ya da klavye ayarları üzerinden değişiklikler yapabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı