Teknoloji

Windows 10‘da Avatar Resmi Değiştirme

Windows 10 İşletim Sistemi Nedir?

İşletim sistemlerinin ortaya çıkması aslında bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile doğru orantılı bir durumdur. İşletim sistemlerinin bilgisayarlardaki mantıksal ve program işlevleri geliştirmek amacıyla ortaya çıktığını artık herkes bilmektedir. Özellikle ilk çıkan bilgisayarlarda işletim sistemlerinin zayıf olması, kullanıcıların tüm işlemlerini kod ile yapması genellikle sevilen bir durum olsa da, uzun vadede insanları sıkan bir hal almaya başlamıştı. İlk işletim sistemi olarak bilinen DOS işletim sistemleri, tüm işlemlerini ve mantıksal işlevleri kod ile yapmaktaydı. Bu kodların akılda tutulması, her dosyanın hangi klasörde olduğunun ezbere düşünülmesi insanları yoran bir hal almaya başlayınca daha akıllı ve işlevsel işletim sistemleri için bilgisayar şirketleri kolları sıvadı. İşletim sistemlerinin gelişimi böyle başladı ve Windows işletim sistemi kendini 1.0 olarak piyasaya sürdü. Sonrasında gelen birçok sürümünde çok sayıda değişiklikler olsa da, kendi alanının en iyisi olmayı bu işletim sistemi başarmıştır.

Bu işletim sistemlerinin gelişimi yıllar içinde öyle bir boyut aldı ki, neredeyse yapay zeka içeren yazılım sistemlerine dönüşmesi de olası bir hale gelmişti. Özellikle Windows 95 sonrası işletim sistemlerinde büyük yeniliklerin gelmesi, internet bağlantısı ile birlikte yazılımların başka özelliklerinin de gelişmesi, bu sektörün hızla büyümesine sebep olmuştur. Windows 95 sonrası iki işletim sistemi çıkaran Microsoft, bunlarda ciddi başarılar elde edememiştir. Hatta kullanıcıların çok büyük tepkileri ile bile karşılaşmıştı. Sonrasında geliştirdiği Windows Xp ile müşterilerini memnun etse de, Millenium ve Windows 2000 işletim sistemlerinin hafızalarda yarattığı problemler hep canlıydı. Windows Xp işletim sistemi uzunca bir süre kullanıcıları mutlu etmeyi başardı. Tak çalıştır sistem dışında hızlı internet bağlantısı sağlayan ve ağ güvenliği çok daha yüksek bir işletim sistemi tüm kullanıcıları mutlu etmek için önemli sebeplerdendi.

Ancak sonrasında Microsoft başka bir faciaya daha imza attı. Güvenlik problemleri sebebiyle eleştirilen Windows Xp işletim sisteminden sonra, daha değişik olan VISTA işletim sistemini piyasaya sürdü. Bu işletim sistemi öncekilerine göre daha kötü ve çok daha ağır bir işletim sistemiydi. Ayrıca hantal ve oldukça problemliydi. Bilgisayara eklenen normal donanımları bile tanımıyor, bilgisayarda tanımlı donanımları algılayamıyordu. Hatta bilgisayara eklenecek olan yeni donanımlarda ciddi sorunlar çıkarıyordu. İşlem izinleri ise kullanıcıları adeta delirtiyordu. Uzunca bir süre bu problemler devam etti. Hatta bu dönemlerde Ubuntu gibi işletim sistemlerinin piyasaya girdiği bile söylenebilir. Ancak bu hatasını Microsoft; Windows 8 ve 10 ile telafi etmeyi başardı. Özellikle Windows 10 işletim sistemi, diğer işletim sistemlerinin aksine stabil ve oyun dahil bir çok yazılımı rahatlıkla çalıştıran işletim sistemi haline geldi. Şuanda Windows 10, gelişmiş bilgisayarlarda stabil çalışan ve en çok kullanılan işletim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer işletim sistemlerinde de aynı olan özellikle Windows 10 İşletim Sistemi Avatar Değiştirme gibi değişen temel işlevlerin olmaması ise gayet iyi bir özelliktir.

Windows 10 Avatar Resmini Değiştirmek

Eğer ki Windows 10 Avatar Resmini Değiştirmek istiyorsanız, önceki işletim sistemlerinde yaptığınızın aynısını yapmanız yeterli olacaktır. Denetim Masasına girerek kullanıcı ayarlarından gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Eğer isterseniz ekran ayarlarından da farklı yöntemlerle avatar değiştirmesi yapabilirsiniz. Diğer işletim sistemlerinin aksine Windows 10 resmini değiştirirken hareketli resimleri de kullanmanıza sistem izin vermektedir. Bunlar dışında görsel olarak boyutu çok yüksek olan resimleri de, kendinize avatar olarak seçebilirsiniz. Kullanıcı resimleri değiştirme işlemleri genellikle Windows işletim sistemlerinde hep aynı yerden yapılmaktadır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı