Teknoloji

Windows 10’da Batarya Tüketen Uygulamalar

Bilgisayar Bataryaları Nedir?

Bilgisayar sistemlerinin gelişimini ilk olarak komodor denilen basit makinalar ile başladığını anlatmıştık. Bu bilgisayarların ilk kullanıldığı zamanlardan bu yana gelişen bilişim teknolojilerinin bilgisayarlardaki hatta tüm teknik cihazlardaki gelişmeleri tetiklediğini de belirtmek gerek. İlk bilgisayarların birkaç özelliği ve birkaç işlem yapabilme kabiliyeti varken şimdiki bilgisayarlarda yapay zekâ programlaması hatta derin öğrenme denilen bilgisayar öğrenimi yani makine öğrenimi gibi birçok karmaşık işlemler yapılabilmektedir. Bunlar dışında ise artık telefonlar minik bir bilgisayar gibi işlemler yapabilmekte, bilgisayarların yapabildiği birçok işlemi şuanda akıllı telefonlar denilen cihazlar rahatlıkla yapabilmektedir. Bu cihazların teknolojileri ve içerisinde kullandıkları yazılımların ciddi şekilde işlem ve mantık gerektiren kodlara sahip olduğunu, piyasada çalışan çok sayıda yazılımcı ya da mühendis bilmektedir. Ancak bu yazılımlar, bilgisayarlar ve dahi geliştirilmiş teknolojilerin önemli bir ihtiyacı vardır. O da elektrik enerjisi. Elektrik enerjisi aslında insanların çok eski zamanlarda bulduğu bir özellik olsa da, enerji depolama şuanda hala gelişmekte olan önemli sektörlerden birisi durumundadır. Çünkü insanların teknolojiye olan bağlılığı, dolayısıyla enerji depolama hizmetlerinin önemini çok daha fazla ortaya çıkarmıştır. Şuan da bile hala geliştirilme aşamasında olan teknoloji, yıldırımlardaki elektrik enerjisinin depolanmasıdır. Yıllar geçmiş olmasına rağmen, bu teknolojiler üzerinde hala bir gelişme sağlanamamıştır. Önümüzdeki yıllarda da bir gelişme ön görülmemektedir.

Gelişen bilişim teknolojilerinin en önemli etmenlerinden birisi de, bilgisayarlarla birlikte gelişen pil yani batarya teknolojisidir. Bu teknolojisi aslında eski olmasıyla birlikte, elektrik enerjisinin depolanmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkartılmış bir durumdur. Özellikle masaüstü bilgisayarlardan dizüstü geçiş süreci ile birlikte, normal ahizeli telefonlardan cep telefonlarına ve sonraki süreçlerde ortaya çıkacak olan akıllı telefonların sürekli olarak elektrik enerjisine ihtiyaç duyması, batarya teknolojisinin çok kilit bir noktaya gelmesine sebep olmuştur. Normal masaüstü bilgisayarlarda güç devresinin yerini, ileri ki zamanlarda batarya teknolojileri almıştır. Bu teknolojiler tabii olarak cep telefonlarında da hızlı bir biçimde uygulamaya konmuştur. Batarya teknolojisinin amacı bilgisayarlara ve teknolojik cihazlara enerji sağlamak olduğundan, bu teknolojideki en önemli sorunlar cihazlara uzun süre enerji sağlayabilme konuları olmakta idi. İlk cep telefonlarının şarj denilen batarya güçleri haftaları bulurken, şimdiki akıllı telefonların batarya güçleri 2 veya 3 günü geçmemektedir. Bu aslında bir çelişki gibi görünse de değildir. Çünkü batarya teknolojileri, telefon ve yazılım teknolojileri gibi hızlı bir gelişme gösterememiştir. İlk şarjlı pillerden olan Nİ-CD piller son 20 yıldır kullanılmaktadır. Ancak pillerin daha fazla enerji ihtiyacını karşılaması içinde, içindeki metalürji maddelerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Piller ve enerji ile sorunu en çok bulunan işletim sistemlerinden birisi de Windows 10 işletim sistemidir. Sizlere bu yazımızda Windows 10 Batarya Tüketen Uygulamalar hangileridir onları anlatacağız.

Windows 10’da Batarya Tüketen Yazılımlar Nelerdir?

Bilgisayarların birçok kilit parçalarının olduğu herkesin malumudur. Kendi bünyesinde çok karmaşık ve birleşik elektronik devreler içeren bilgisayar, haliyle yüksek enerji ihtiyacına sahiptir. Bu enerji ihtiyacı masaüstü bilgisayarlarda güç devresinden sağlanmasıyla birlikte, dizüstü bilgisayarlarda batarya denilen enerji depolama birimlerinden sağlanmaktadır. Ancak gelişen bilgisayar teknolojisi Windows 10 Batarya Tüketen Yazılımları konusuna herhangi bir çare de bulamamıştır. Çünkü Windows 10 yazılım konularında oldukça fazla çalışan bir işletim sistemidir. Hatta öyle ki, bünyesindeki güncellemeler ve yazılım yapıları ile de en çok enerji tüketen işletim sistemi sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ancak bu işletim sistemi kadar enerji harcayan başka programlarda vardır. Bu programlar genellikle karmaşık yazılımlar olarak bilinirler.

Windows 10 özellikle oyun tabanlı tasarlanmış bir işletim sistemi olduğundan, oyunlar için en ideal hizmeti veren işletim sistemidir. Lakin unutulan bir durumda vardır. Bilgisayarlardaki karışık oyunlar, hem ses hem de grafik kartı kullanımı esnasında oldukça fazla güç harcarlar. Hatta bilgisayarların en fazla güç harcayan birimi hangisi diye sorulsa karşımıza direk olarak ekran kartları çıkmaktadır. Buradan basit bir matematik hesabı ile güç enerjiye eşittir dersek, enerji harcamasını aslında oyunların ve mühendislik programlarının yaptığını rahatlıkla anlayabiliriz. Eğer bataryanızın daha uzun ömürle hizmet vermesini istiyorsanız oyunlardan ve karmaşık mühendislik yazılımlarından, en azından bataryanızı kullandığınız süre içinde vazgeçmeniz sizin için en doğrusu olacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı