Teknoloji

Windows 10’da Yardım Nasıl Alınır?

Uzak Masaüstü Yardımı Nedir?

İlk olarak Windows işletim sistemleri, kendi kendini tamir edebilen ve arızalarını kendi sistemi içerisinde giderebilen bir işletim sistemini ortaya çıkarmıştır. Bu işletim sistemi aslında önceki zamanlardaki hayal kırıklığından daha farklı olarak çok fazla özelliğe sahip ve bu özellikleri sayesinde, kendi bünyesinde tamirat yapabilecek bir işletim sistemi herkesin rüyası olmaktaydı. Bu rüyayı Windows işletim sistemi 95 ve 98 sonrası çıkardığı Windows LONGHORN XP işletim sisteminde yapmayı başarmıştı. Bu çok önemli bir olaydı, çünkü önceki işletim sistemleri ciddi problemler içeriyor ve bu problemlerin çözümü de kolay olmuyordu. Özellikle de 95 ve 98 işletim sistemleri kendi içerisinde çok sayıda problem barındırmasına rağmen Milenyum ve 2000 gibi işletim sistemleri çok fazla hata barındırıyor olsa da, XP bu konularda geçmişte yapılan hatalarının hepsini unutturmuştur. Bu özellikleri ile kendi açısından bile büyük başarı yakalayan XP uzak masaüstü hizmetleri ile de göz doldurmuş bir işletim sistemidir.

Herkesin genellikle sorduğu bir soruyu bizde tekrarlayalım. Nedir bu uzak masaüstü yardımı? Bu özellik aslında XP ile hayatımıza girmiş çok önemli bir uygulamadır. Bilgisayarların bildiğiniz gibi yazılımları özellikle de işletim sistemleri artık karmaşık yazılım mimarisi ile programlanmaktadır. Bu karmaşık yazılım mimarilerinde çıkan sorunlar veya sorunlar zinciri bazen kullanıcıları oldukça zor durumda bırakmakta ve bazı sıkıntıları kolayca aşamamaktan ötürü uzak masaüstü uygulaması ile problemlerin çözümünün sağlanabilmesi amaçlanmıştır. Tabii olarak bunlar dışında, başka sebepleri de mevcuttur. Örnek verecek olursak barındırma yani sunucu hizmeti veren şirketlerin bilgisayarlarına uzak masaüstü destek programları kurularak hızlı bir şekilde bağlanılma amacı güdülmüştür. Buradaki amaç problemlerin yine hızlı bir şekilde çözülmesini sağlamak veya sistemsel arızaları uzaktaki uzmanları desteğinin ile çözülmesini sağlamaktır. Uzak masaüstü uygulamaları genellikle karmaşık hizmetler veren, yazılım ve donanım ile ciddi problemler yaşayan kullanıcıların sık kullandığı bir özellik olmuştur. Çünkü basit problemleri kendi için tamir edebilen XP işletim sistemi, bu uygulamaya belirli alanlarda ihtiyaç duymamaktaydı. Sonraki zamanlarda çıkan işletim sistemlerinin, temel dosyaları da sistem onarımı için yeterli olunca basit işlemler için uzak masaüstü pek kullanılmadı. İşte sizlere bu makalemizde Windows 10 Uzak Masaüstü Bağlantısı Nasıl Yapılır? Onu anlatacağız.

Windows 10 Uzak Masaüstü Yardımı Almak

Dosya aktarımı ve transferi işlemlerinin bilgisayarlara getirdiği yük, internet teknolojilerinin gelişmesi ile daha da açık bir noktaya gelmiştir. Bu noktada uzak masaüstü uygulamaları da önemli sorunları ortadan kaldırdığı gibi birçok alanda hizmetleri rahatlatmış olsa da, Windows 10 Uzak Masaüstü Bağlantısı sistemi diğer işletim sistemlerine göre daha karmaşık ve etkili bir bağlantı ağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yeni gelişmiş sunucu özellikleri ile yapılandırılan Windows 10, bu konuda kendinden önceki birçok işletim sisteminde olmayan özellikleri bünyesinde toparlayabilmektedir. Uzak masaüstü bağlantısının yapılabilmesi için birkaç adım gerekmektedir. Bu adımlar atıldıktan sonra ister Windows mevcut uygulaması ile ister özel yazılımlar ile uzak masaüstü bağlantıları rahatlıkla yapılabilir. Özel yazılımlarla bu bağlantıların daha rahat ve hızlı olduğunu söyleyenlerin sayısı hiç az değildir. Çünkü Windows temelli uzak masaüstü bağlantı ara yüzlerinde temel ihtiyaçlar, problemlerin hızlıca giderilmesi ve hızlı bir biçimde iletişim sağlanmasını sağlayabilmek olarak bilinmektedir. Ancak diğer yazılımlarda bunlardan çok daha fazlası ile, dosya aktarımı ve özel ağ denilen bir takım kapalı devre ağ sistemlerinin kurulmasına kadar gidecek süreçlerin olduğu söylenmektedir.

Yapılması gereken işlemlerin başında, öncelikli olarak uzak masaüstü bağlantısı için hazırlanmış bir ara geçit biriminin tanımlanması gerekmektedir. Bunun için donatılar menüsünden uzak masaüstü bağlantısı yapılandırma sekmesini tıklarsanız, yönergeler size özel bir masaüstü bağlantısı sistem bilgilerini hazırlayacaktır. Bu bilgilerle herhangi bir bilgisayardan kendi bilgisayarınıza rahatlıkla uzak masaüstü bağlantısı yapabilirsiniz. Bunlar dışında TEAMVIEWER denilen özel uzak bağlantı yazılımları ile de, daha hızlı uzak masaüstü bağlantıları yapma imkânınız bulunmaktadır. İki durumda da sistem size bir şifre ve bağlantı kimlik numarası verecektir. Bu bağlantı ara yüzleri aslında bilgisayarınıza erişim için gerekli olan ağ protokolleri yönergelerini hızlıca yapmak ve ardından bilgisayarınız ile diğer uzak masaüstü bilgisayarın bağlantısını sağlayacak olan ağ hizmetlerinin başlatılmasını sağlamak olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı