Teknoloji

Windows Defenderin Sildiği Dosyaları Geri Getirme

Bilgisayarlar hayatımız her alanın işimizi kolaylaştıran yüksek performanslı cihazlardır. Bu cihazlar içerisinde kişisel bilgilerimiz olabilir. Bu kişisel bilgileri ele geçirmek isteyen kötü niyetli kişiler olacaktır. Bu durumda bunlar bilgisayarınıza virüs bulaştırmaya çalışacaktır. Virüsler bilgisayarınızda ki kişisel bilgileri kopyalaya bilir, bilgisayarınıza zarar vere bilir veya yaptığınız işleri izleyebilir. Trojenler, truva atları, bir çok virüs çeşidi bulunmaktadır. Windows işletim sistemi tarafından geliştirilen ve bu tür kötü yazılımlardan korunmak için windows defender  bulunmaktadır. Bu yazılım şüpheli bulduğu dosyaları karantinaya alır. Sizin komut vermeniz ile birlikte karantinada olan dosyaları siler. Karantinaya alınan dosyalar bilgisayara zarar vermeden kontrol altına alınmış demektir.

Windows Defender Sildiği ve Karantinaya Aldığı Dosyaları Geri Getirme

Şüpheli olarak tespit edilen dosya karantinaya alınır veya silinir. Bu dosyalar bazen sizin bildiğiniz ve şüpheli olmayan dosyalar olabilir. Bir crack programı veya crack dosyası zaman zaman virüs olarak görüne bilmektedir. Bu sebepten dosyayı kurtmanız veya geri getirmeniz gerekebilir. Bu durumda yapmanız gereken işlemler;

  • Sol alt köşede yer alan windows ayarları kısmına tıklayalım
  • Güncelleştirme ve Güvenlik sekmesine giriş yapalım
  • Sol Tarafta Bulunan Windows Güvenliği Sekmesine Tıklayım
  • Virus ve Tehdit Koruması Seçeneğine Basalım
  • Gelen Ekranda Tarama Geçmişi Seçeneğini Seçelim
  • Karantinaya Alınan Tehditler  Seçeneğini Açın
  • Alt kısımda Karantinada Olan Dosyaları Göreceksiniz
  • Bu dosyaya Tıklayın
  • Geri Yükle Seçeneğini Seçin

işleminiz başarıyla tamamlanmıştır. Karantinaya alınan dosyanızı kurtarmış oldunuz. Geri yüklemeniz ve güvenli olarak belirtmeniz durumunda bu ürün tekrardan karantinaya alınmayacaktır.

Sistem Geri Yükleme İle Silinen Dosyaları Kurtarma

Defender ile silinen dosyaları kurtarmanın bir diğer yolu da sistem geri yükleme yapmaktır. Sistem geri yükleme yaparak dosyalarınızı kurtara bilirsiniz. Silinen günden bir önceki güne sistemi geri yüklemeniz dosyalarınızı kurtaracaktır. Silinen dosyaları kurtarmadan önce temiz olduğuna ve bilgisayarınız için zararlı olmadığına emin olmanız, sizin için iyi olacaktır. Aksi halde bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılımlar bulaşmış olabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı