Teknoloji

Windows Eski Sürümü Geri Yükleme

Dünya genelinde oldukça yüksek bir kullanım oranına sahip olan Windows 10 kullanıcıları zaman zaman Windows güncellemeleri sonrası sorunlar yaşayabilmektedir. Çünkü bazı Windows güncellemeleri sorunlu olabilmektedir. Bundan dolayı birçok kullanıcı Windows eski sürümü geri yükleme işlemi yapmak istemektedir.

Birçok kullanıcı bu sorunları hissetmese de bazı kullanıcılar için en güncel Windows 10 sürümü kullanılan bazı programları çalıştırırken veya bazı oyunları oynarken problemler meydana getirebilmektedir. Bu gibi durumlarda Windows, kullanıcılar için güncelleme öncesi eski Windows sürümüne geri yükleme seçeneği sunuyor. Eğer siz de Windows’unuzu Nisan Güncellemesi ile 1803’e güncellediyseniz ve bu sürümden memnun değilseniz eski Windows 10 sürümü olan 1709’a geri dönebilirsiniz.

Windows 10 Eski Sürüme Geri Dönüş

Güncelleme sonrası Windows C sürücünüzün ana dizininde Windows.old isimli bir klasör oluşur. Eğer bu klasörü güncelleme sonrasında silmişseniz Windows eski sürümü geri yükleme işlemi sizin için maalesef imkansız olacaktır. Çünkü eski sürümün dosyaları bu klasörde barınmaktadır. Windows.old klasörünü silmediyseniz eski sürüme geri dönüş için hazırsınız demektir. Hadi başlayalım.

  • Öncelikle yönetici hesabı ile Windows 10’da oturum açalım.
  • Ayarlar uygulamasını açıp Güncelleme ve Güvenlik ayarlarına gidelim.
  • Kurtarma sekmesine gidelim.
  • “Windows 10 önceki sürümüne geri git”e tıklayalım
  • “Başlayın” yazısını tıklayalım.

Windows size eski sürüme neden geri dönmeyi istediğinizi soracak. Herhangi bir cevabı işaretledikten sonra ilerleyin ve karşınıza çıkan “Güncellemeleri kontrol et” seçeneğini redderek eski sürüme dönüş işlemini başlatın.

Bu işlemlerin ardından Windows 10 sisteminiz eski sürümüne tekrar geri dönecektir. Yaklaşık 30-60 dakika arasında sürecek olan işlemin ardından bilgisayarınız Windows eski sürüme geri yükleme işlemini başarıyla tamamlayacaktır.

Windows 7 veya Windows 8.1’e Geri Dönüş

Bazı kullanıcılar sadece Windows 10’un eski sürümlerine değil, Windows 7 ya da Windows 8.1’e geri dönmek isteyebilir. Her ne kadar Windows 7 ve 8.1 geçmişte kalsa da hala vazgeçemeyenler vardır. Eğer Windows 10’u merak edip yüklediyseniz ancak size güzel gelmediyse ve eski Windows 7 veya Windows 8.1’i geri yüklemek istiyorsanız bunun yolu da aşağıdaki adımları takip ederek uygulamak.

Dikkat: Aşağıdaki bilgiler sadece Windows 10 yükseltmesinden önce bilgisayarınızda Windows 7 ya da Windows 8.1 yüklü ise geçerlidir ve çoğu zaman 10 gün süreyle geçerlidir. Yani 10 günden fazla zaman geçtiyse Windows eski sürüme geri dönme işlemini yapamayabilirsiniz.

  • Başlangıç düğmesi > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Kurtarma adımlarını izleyin.
  • “Windows 10’un önceki sürümüne geri dönün”, “Windows 8.1’e geri dönün”, “Windows 7’ye geri dönün” yazılarının altında bulunan Başlarken’i seçin. (Kişisel dosyalarınız korunur fakat güncelleme sonrası yüklediğiniz programlar ve yaptığınız ayar değişiklikleri korunmaz.)

 

Eğer Windows güncellemeleri işinizle alakalı kullandığınız programları olumsuz etkilemiyor veya oynadığınız oyunlarda hatalar meydana getirmiyorsa güncel Windows sürümü sizin için bir problem oluşturmayacaktı. En güncel Windows 10 sürümü kullanmanız güvenlik açısından daha faydalı olacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı