Teknoloji

Windows Görev Çubuğu İzleme Boyutunu Ayarlama

Merhaba, bu yazımızın konusu Windows görev çubuğu izleme boyutunu ayarlama üzerine olacak. Windows görev çubuğu ile ilgili ayarlamalar ve düzenlemeleri çoğu zaman kullanmıyoruz ama bazen görev çubuğu ayarları işimize yarayabiliyor.

Windows görev çubuğunda simge durumuna küçültülmüş uygulamaların üzerine fare ile geldiğimizde küçük bir ekranda açık olan uygulamayı görebiliyoruz. Bu bir ön izleme ekranıdır ve diğer ismi de Windows peek özelliği. Bu ön izleme boyutunu istediğiniz gibi değiştirmeniz mümkün. Bunun için kayıt defteri düzenleyiciyi kullanmamız gerekecek.

Windows Görev Çubuğu İzleme Boyutu Değiştirme

Simge durumunda bulunan ve bilgisayarınızda açık olan uygulamaları ön izleyebileceğiniz görev çubuğunda bazen bu ön izleme boyutu size küçük veya büyük gelebilir. Sizlerle birlikte adım adım Windows görev çubuğu ön izleme boyutunu istediğimiz gibi değiştirelim. Haydi başlayalım.

  • Öncelikle kayıt defteri düzenleyici uygulamasını açıyoruz. (Kısa yolu Win+R tuşlarına basıp arama kutusuna “regedit” yazıp enter tuşuna basıyoruz)
  • Sol taraftan aşağıdaki adımları takip ediyoruz.
    HKEY_CURRENT_USER klasörüne tıklıyoruz.

Ardından Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Explorer / Taskband

  • Sağ taraftan boş bir alana sağ tıklayıp DWORD (32 bit) Değerini seçiyoruz ve “MinThumbSizePx” isminde yeni bir dosya oluşturuyoruz.
  • Sonrasında oluşturduğumuz yeni dosyaya çift tıklayıp düzenle menüsünden değer verisi alanına “0-600” arasında bir değer giriyoruz ve tamam diyoruz.

Evet, işte bu kadar! Artık Windows peek özelliği olarak adlandırılan Windows görev çubuğu simge boyutu değiştirme işlemini isteğinize göre uyarlayabilirsiniz. Windows görev çubuğu izleme boyutunu ayarlama işte bu kadar kolay. Kişisel bilgisayarınızı artık dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.

Bugünkü yazımızın konusu basit ama her yerde bulamayacağınız bir ayar olan görev çubuğu simge ayarı idi. Dileriz sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı