Teknoloji

Windows İnternete Bağlanmıyor Sorunu Nasıl Çözerim

Windows internete bağlanmıyor nasıl çözerim? Sorusu sürekli karşılaştığımız sorunlardandır. Günümüzde her işlemi, internet üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Bu durumda yaşanabilecek olan bu sorun oldukça can sıkıcı olabilmektedir.

Wİ-Fİ Bağlantı Var İnternet Kullanılmıyor

Çoğu zaman Windows internetin bağlı olduğunu gösterse de wep kullanılamayabiliyor. Windows internete bağlanmıyor nasıl çözerim? Bu sorunun en önemli nedenleri, TCP-IP BİRİKİMİ, IP adresi veya DSN istemcisi önbelleği ile alakalı olmaktadır. Öncelikle yapmamız gereken, Ayarlar- güncelleştirme ve güvenlik- sorun giderme- internet bağlantılarında bulunan,  ” ağ sorun gidericisi” sekmesini çalıştırmaktır. Genelde bu durumu düzeltebilmektedir. Uygulayacağımız en basit yöntemlerden biride budur.

Bu yöntem işe yaramadığı zaman komut sistemini kullanmak gerekiyor. Komut sistemindeki satıra sırası ile, Nest Winsock Reset, İpconfig- Release, Netsh İnt Ip Reset, Ipconfig-Renew, Ipconfig- Flushdns yazıyoruz.

Windows 10 Wİ-Fİ’a Bağlanmadığı Durumlarda Ne Yapılmalı?

Böyle bir durumda yapılacak en basit uygulama, ağ aygıt sürücüsünü kaldırarak, Windows’un tekrar yapılandırmasını sağlamaktır. Windows 10 aygıt yöneticisini açıyoruz. Ağ bağdaştırıcısını bulup, kaldır diyoruz. Ya da sorulduğu durumda onaylıyoruz. Cihazı yeniden başlatıyoruz. İşlemlerin ardından Windows, sürücüyü yüklemeye başlayacaktır.

Wİ-Fİ geçerli bir ip yapılandırması olmadığına dair bir hata alıyorsanız, bazı durumlarda ağ adını ve parolasını değiştirip çözüm bulabilirsiniz. Wİ-Fİ kanalını değiştirmek bazen çözüm getirmektedir ancak bunu otomatik olarak yapmakta fayda olacaktır.

Windows bazı durumlarda uyarı vermeden, internet bağlantısını kesiyorsa ve router’da herhangi bir sorun olmadığından emin olduysanız, ağ bağdaştırıcısının güç ayarlarını kontrol edebilirsiniz. Windows ağ bağdaştırıcısını devre dışı bırakmak için aşağıda sıralayacağımız sekmeleri sırayla takip etmeniz gerekiyor.

  1. “Başlat” menüsüne sağ tıklayarak ağ bağdaştırıcısını işaretleyin.
  2. “Ağ Bağdaştırıcı” listesini açın.
  3. Ağ bağdaştırıcısı’na sağ tıklayarak, “özellikler” kısmını açın.
  4. “Güç yönetimi” kısmına tıklayın.
  5. “Bilgisayarın güç tasarrufu için bu cihazı kapatmasına izin ver “ şeklindeki sekmenin yanında bulunan işaretli kutucuğun işaretini iptal edin.

Yukarda vermiş olduğumuz bilgiler ışığında Windows internete bağlanmıyor nasıl çözerim? Bu tarz bir problemi gidermek için uygulayabilirsiniz. Sıkça karşılaştığımız Windows internet bağlantılarında yaşanan bu sorunlar için izlenebilecek en kısa ve basit yöntemlerdir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı