Teknoloji

Windows İşletim Sisteminde Sistem Yüklemesi Nasıl Yaparım?

Windows işletim sisteminde sistem yüklemesi nasıl yaparı? Diye merak eden kullanıcılar için yardımcı olacağını umduğumuz bilgileri paylaşacağız. Yenilenmiş bir ara yüz ve kullanıcı deneyimlerini en üst noktalara kadar taşıyan Microsoft’un  yeni işletim sistemi olan Windows 10  sayesinde temel Windows ayarlarının da özellikleri değişmiştir.

Windows İşletim Sistem Yüklemesi

Sistemi geri yükleme işlemi için “Geri Yükleme” Windows 10 işletim sisteminde nasıl yapıldığına dair bilgilendirme yapalım. Bu işlem için  öncelikle, “Çalıştır” ekranına “mscnfing”  yazıyoruz. Açılan ekrana  “Sistem Yazılımı”  geliyor, buradan “ Araçlar” sekmesiyle devam ediyoruz.  Bu sekmeden sonra “ sistem geri yükleme” seçeneğine tıklayıp, sağ alt köşedeki başlat sekmesine basıyoruz.

Gelen pencereden aynı şekilde ilerliyoruz. Sistem dosyalarını ve ayarlarını geri yükleme sekmesine basıp yüklemeyi sağlıyoruz. Sistem geri yükleme işlemi bilgisayarlarımızın, çalışmasında yaşanan sorunları düzeltmede yardımcı sihirbazdır. Sistem geri yüklemesi bilgisayarımızdaki hiçbir veriye zarar vermez. Yükleme noktasını seçtikten sonra, ekranın sağ alt köşesinde  yer alan “ son”  seçeneğine basıp onay veriyoruz. Bu işlemleri sırasıyla yaptığımızda Windows işletim sisteminde sistem yüklemesi nasıl yaparım?  Sorusunun da cevabını bulmuş oluyoruz.

Geri yükleme işlemi tamamlanması bilgisayarımızın performansına göre sürebilir. Geri yükleme işleminden sonra bilgisayarı kapatarak fiş ile temasını kesmeliyiz. Sistem geri yükleme işlemi doğru bir şekilde tamamlanmazsa bilgisayarımız zarar görme olasılığı yüksektir.  Bu durumda geri yükleme işlemine balamadan evvel yedekleme işlemi yapmanız önerilir.

Sistem Geri Yükleme İşlemi Ne İşe Yarar

Sistem geri yükleme, sistemdeki dosyalar, ayarlar, kayıt defteri, uygulamalar ve sürücüler gibi sistemsel değişiklikleri  görür ve “Geri Yükleme Noktası”  şeklinde kaydeder. Bu yüklemelere ihtiyaç duyduğumuzda, tekrardan geri dönebiliyoruz. Windows 10 işletim sisteminde bu özellik devre dışı bırakılmaktadır. Ancak doğru ve düzgün bir şekilde yükleme yapılır ise yüklemeler otomatik gerçekleşecektir.

Bu sistemi tekrar etkin hale getirmek için, “Denetim Masası- Sistem” sekmeleri ile ilerliyoruz. Gelen ekranda “sistem koruması” sekmesine tıklıyoruz. işletim isteminin kurulu olduğu sabit disk için “yapılandır” sekmesini tıklayıp işleme devam ediyoruz. Yapılandırma ayarları olan kısımdan “Sistem Korumasını Aç” seçeneğini onaylayıp devam ediyoruz. Windows işletim sisteminde sistem yüklemesi nasıl yaparım? İle alakalı bilgileri paylaştık umuyoruz ki yardımcı olmuştur.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı