Teknoloji

Windows Kullanıcı Şifresini Değiştirmeyi Engellemek

Windows Kullanıcı Hesapları Nedir?

Windows işletim sistemlerinin gelişimi her açıdan üst seviyelerde olduğu gibi, güvenlik açısından da oldukça farklı ve güçlü bir şekilde ilerlemiş ve güvenlik yazılımları son yıllarda hiç olmadığı kadar önemli bir hale gelmiştir. Bu önemli yazılımlar tabii olarak işletim sistemini ve içindeki verileri korumaya yönelik olsa da, işletim sistemini programlayan mühendisler sadece dosyaların erişimine değil sistemin erişimi konusunda ciddi değişikliklere gitmeleri gerektiğini düşünmüşlerdir. Gelişen işletim sistemleri birçok veriyi içinde barındıran devasa depolama araçlarına dönüşüyordu. İçlerinde şirket verilerinden, şirketlerin proje ve plan detayları, şirketlerin mali tabloları, önemli bilgileri ve kilit stratejilerine dair birçok tüzel verinin korunması en azında işletim sistemi programcılarının kullanıcılarına sunmak istedikleri önemli özelliklerin başında gelmekteydi. Bu özelliklerini geliştirmek adına da işletim sistemi mühendisleri, Windows yapısına özel bir hesap sistemi getirdiler. Bu ast üst hesap seviyeleri ile erişim kısıtlandığı gibi sisteme direk müdahale edebilecek erişim yetkilerinin de ayarlanması sağlanabiliyordu. Bu ayarlamalar ile yetkisiz erişim sahibi olanlar, gerekli dosyalara asla ulaşamayacaktı. Bu da aslında istenen bir durumdu.

Bu güvenlik erişim izinleri, genellikle şirketlerdeki veya şahıs kullanıcıları arasında erişilmesi istenmeyen bilgilere veya dosyalara erişimi kısıtlamak için konulmuş ekstra özellikli uygulamalardan ibaretti. Buradaki amaç da, aynı zamanda saklanması gereken verilerin kullanıcılar tarafından saklanmasını sağlayarak veri güvenliğine öncelik verilmesi idi. Bunu bir örnekle anlatmak gerekirse; Bir şirkette çalışan müdürler o şirketteki bilgisayar sistemlerini kontrol altında tutmak istemektedirler. Bu sebeple de çalışanların bilgisayarlarında günlük yaptıkları işlemleri ve rapor analizlerini onlardan bağımsız şekilde kayıt altına almaktadırlar. Bunu yaparken de, çalışan hesaplarına belirli erişim hakkı vererek başka bir disk alanında çalışanların verileri günlük olarak kopyalanmaktadır. Çalışanlara ait hesaplar sadece bilgisayarlar üzerinde işlem yapmaya yetkili olarak ayarlanmıştır. Onun haricinde program ekleme kaldırma, rapor değiştirme, verilerle oynama gibi işlemlere sadece müdür yetkileri ile erişilebildiği vakit izin verilmektedir. Bu sayede çalışanların hile yapıp yapmadıkları, günlük ne kadar saat çalıştıklarına dair detaylı bilgilere sahip olmaktadırlar. Kullanıcı hesapları sisteminin amacı bu tip hizmetleri yapabilmek amacıyla geliştirilmiştir. Şimdi sizlere Windows Kullanıcı Şifresi Değiştirmeyi Engellemek işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Windows Kullanıcı Şifresi Değiştirmeyi Engellemek

İşletim sistemlerinde kullanıcılara belirli başlı yetkiler verilir. İlk yükleme anında sistem, ana yöneticiyi yani ADMIN sıfatındaki kullanıcıyı belirler ve ona göre bir şifre verisi oluşturulur. Bu yönetici sistemdeki her şeye erişme hakkına sahiptir. Bu erişim hakkıyla birlikte yönetici istediği programı kaldırma, ekleme ve donanım ekleme gibi birçok yetkilere de sahiptir. Kısacası ADMIN olan kullanıcı bulunduğu sistem içerisinde en yetkili kişidir ve tüm sistem neredeyse onun elindedir. Eğer bilgisayarınıza ADMIN olarak başka bir kullanıcı tanımlamadıysanız, diğer hesapların şifreleri değiştirebilme ve sistem erişimi hakkı olmayacaktır. Çünkü Windows 10 Kullanıcı Şifresi Değiştirme İşlemi bu yetkili hesaplar tarafından yapılmaktadır. Hesapların erişim haklarını eski işletim sistemlerinde düzenleyebilmek mümkün değildi. Çünkü ilk çıkan işletim sistemi olan Windows 1.0’da, açılış anında bilgisayar kullanıcı yetkileri direk ROOT olarak gelmekte idi. Bu da sistem üzerinde tüm yetkilerin erişim hakkına sahip ve bilgisayardaki tüm değişiklikleri yapabilecek bir hesap türü idi. Bu durum tabii ki bilgisayar güvenliğini, özellikle gelişen işletim sistemlerinin depoladıkları verileri de düşünürsek ciddi şekilde zaaf içinde olmasına sebep oluyordu. Zaafın da giderilmesi gerekiyordu.

Sistem erişimi hakkını kısıtlamak içinde, Denetim Masası üzerinden kullanıcı hesapları sekmesi işlev görmektedir. Aynı sekme Windows XP, Windows VISTA, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10’da mevcuttur. Bu sekmelerde kullanıcı yetkileri rahatlıkla belirlenebilir. Hatta hesabın erişebileceği klasör yolları, hesabın kullanabileceği masaüstü uygulamaları dahil tüm yetkilerle kullanıcı dizayn edilebilir. Yapılması gereken ise, kullanıcı hesapları menüsünden ilgili kullanıcının yetkilerini değiştirmek olacaktır. İlgili kullanıcının üzerine tıkladığınızda, hesap çeşidi direk olarak gözükecektir. Eğer yönetici sınıfında ise şifre değiştirme vb. gibi işlemlere erişimini kısıtlamak için misafir veya kullanıcı yetkisine ayarlamanız yeterli olacaktır. O seviyedeki bir hesap yetkisi, sistem üzerinde herhangi bir değişiklik yapmaya izin vermemektedir. Sadece mevcut yazılımları kullanabildiği gibi Windows klasörüne erişim hakkı bile olmayacaktır.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı