Teknoloji

Windows Lisansınızın Süresi Yakında Dolacak Sorunu ve Çözümü

Windows lisansınızın süresi bitmeden herhangi bir hata nedeni ile “lisansınızın süresi yakında dolacak” gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorun genellikle bilgisayarda donanımla ilgili problem olduğu zaman ortaya çıkmaktadır. Eğer Windows 7, Windows 8 işletim sistemlerinden yükseltme yaparak Windows 10`a geçiş yaptıysanız zaten lisansınız aktifleşmiş demektir.

Windows Lisansınızın Süresi Yakında Dolacak Sorunu Nasıl Çözülür?

“Lisansınızın süresi yakında bitecek” hatası ile karşılaşıyorsanız yapmanız gereken ilk işlem Microsoft hesabınıza giriş yapmak olacaktır. Eğer Microsoft hesabınızla kullanıcı oluşturmadıysanız yapmanız gereken işlem başlat menüsünden ayarlar bölümüne giriş yapmak olacaktır. Ardından ayarlara girdikten sonra hesaplar yazısının üzerine tıklayın. Buradan hesap ekle seçeneğine tıklayarak yeni kullanıcı oluşturabilirsiniz. Sonraki işlem olarak aktivasyon sayacının sıfırlanmasını yapmak için Windows ve X tuşunu aynı anda basmalısınız. Karşınıza gelecek pencerede komut istemi seçeneğine giriş yapın ve “slmgr -rearm” yazısını yazarak enter tuşuna basın. Bu işlemin ardından imleç bir alt satıra gelecektir. Son işlem olarak bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorun çözülmüş olacaktır.

Eğer sorun hala çözülmediyse ikinci yöntemi de deneyebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir: Ayarlar/Güncelleştirme ve Güvenlik/Ekinleştirme yolu. Bu adımları izledikten sonra karşınıza “Windows Etkinleştir” yazısı gelecektir. Ardından Windows ve X tuşlarını aynı anda basarak komut istemini başlatın. Komut istemi üzerinde “wmic path SoftwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey” bunları uyguladıktan sonra Windows 10 lisans anahtarınız hakkında bilgi gösterilecektir. Eğer açılan pencerede hiçbir lisans kodu göremiyorsanız yukarı bahsettiğimiz adımları uygulamalısınız. Fakat lisans kodu geldiği zaman bunu bir yere kaydedin ve Windows ile R tuşunu aynı anda basarak “slui 3” yazarak enter`a basın. Ardından karşınıza ürün anahtarı girmeniz için bir kısım gelecektir. İnternet üzerinden bulduğunu ürün anahtarını buraya yapıştırdıktan sonra “Windows Etkinleştir”-in üzerine tıklayın. Etkinleştirdikten sonra ileri diyerek son olarak kapatın üzerine basarak işlemi sonlandırın. Tüm bu adımları sıraylı doğru bir şekilde uygularsanız Windows lisans etkileştirme işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı