Teknoloji

Windows Mavi Ekran Hatasını Nasıl Çözebiliriz?

Kuşkusuz, Windows 10 önceki Windows sürümlerinden herhangi birine kıyasla daha güvenilir, daha hızlı ve sağlamdır. Ancak, önceki sürümlerin bilinen sorunlarına henüz muaf değil. Windows 10 ve en yeni bilgisayar donanımlarının birleşimi oldukça karmaşık olabilir. Bazı karmaşık problemler biriktiğinde, yaygın olarak BSOD adı verilen mavi ekranı veya durma hatası gibi hatalara neden olacaktır.

Mavi Ekran Hatası

Mavi Ekran Ne Zaman Oluşur?

Bu hatanın önceden tanımlanmış bir nedeni yoktur, ancak genel olarak BSOD’ye neden olan üç istasyon vardır:

  • Windows 10 yükseltme sırasında
  • Bir uygulamayı yükledikten veya donanım sürücüsünü güncelledikten sonra
  • Genel kullanım sırasında

En muhtemel durum, bir şeyi yüklemeniz veya güncellemenizin ikinci nedeni olabilir. Ölüm hatasının mavi ekranı aşağıdaki gibi görünecektir:

Bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor. Sadece bazı hata bilgilerini topluyoruz ve ardından sizin için yeniden başlatıyoruz.

Bu mesajın yanı sıra, ölümün mavi ekranı ve durma hata kodu için Microsoft sorun giderme sayfasını da göreceksiniz. Yukarıdaki ekranda, durdurma hatası “MANUALLY_INITIATED_CRASH” olarak gösteriliyordu çünkü BSOD kayıt defteri girdileri değiştirilerek manuel olarak tetiklendi. Gerçek durma hata kodu “CRITICAL_PROCESS_DIED” gibi diğer durumlarda görünmesine rağmen, sorun giderme amacıyla çok faydalı olmayabilir., Masaüstüne Erişebiliyor musunuz?

Ölüm veya durma hatasının mavi ekranında sorun gidermenin önemli yönü masaüstüne erişip erişemediğinize bağlıdır. Bazen BSOD hatası masaüstüne erişime izin vermeyecek ve önyükleme ekranında görülecektir. Bu sorunun iki çözümü var.

Onarım Modunda Sistem Geri Yükleme

Böyle bir durumda, birkaç denemeden sonra Windows 10 otomatik olarak tamir moduna geçecektir. Bilgisayarınızı daha önceki bir tarihe ayarlamak ve sonra sistemi açmak için Sistem Geri Yükleme seçeneğini kullanabilirsiniz. Sistem geri yükleme masaüstünüze erişmeye yardımcı oluyorsa, soruna neden olan otomatik güncellemeleri manuel olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows’u Güvenli Mod’da açın ve Son Güncellemeyi Kaldır

Onarım modu ile önyükleme yaparken, “Sorun Giderme> Gelişmiş Seçenekler> Başlangıç ​​Ayarları> Yeniden Başlat” a gidin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yeniden başlattıktan sonra, Windows’u Güvenli Modda başlatmak için F4’e veya Ağ ile Güvenli Modda başlatmak için F5’e basın.

Masaüstünüze eriştikten sonra, “Başlat> Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Update” bölümüne gidin. Daha önce yüklenmiş olan tüm Windows güncellemelerini görüntülemek için “Yüklü güncelleme geçmişini görüntüle” seçeneğini tıklayın. Herhangi bir yeni yükleme bulursanız, önceki sürüme dönmek için “Güncellemeleri kaldır” a tıklayın.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı