Teknoloji

Windows Varsayılan Kurulum Dilini Öğrenme

Windows Formatlama İşlemi Nedir?

İşletim sistemlerinin gelişmesiyle birlikte, daha güçlü ve donanımsal olarak sağlam bilgisayarlara güçlü işletim sistemlerinin kurulması gerektiğini herkes bilmektedir. Bu işletim sistemlerinin zaman içinde büyüyen dosyalarının, daha büyük ve fazla yer alanına sahip disklere depolandığı da ayrı bir gerçektir. Bu formatlama işlemlerinin zaman içinde gelişmesi hatta daha uzun süreler içerisinde yapılması da, bilgisayarlar için oldukça meşakkatli işlemlerin başında gelmektedir. Bilgisayar formatlama işlemi olarak, genel seviyede bir işletim sisteminin bilgisayarın hafızasından silinip yeniden yüklenmesine denildiğini herkes bilmektedir. Bu yükleme işlemleri, işletim sisteminin boyutuna ve işlevlerine göre oldukça fazla farklılıklar göstermektedir. Çünkü işletim sistemleri sadece yazılımlardan öte değil, bilgisayarların çeşitli işlevlerini sağlayan donanımlarında bilgilerini içermektedir.

 

İlk işletim sistemi olan Windows 1.0 sadece iki adet normal disket ile kurulumu yapılabilen basit bir işletim sistemi idi. Zaten işletim sisteminin çok fazla bir özelliği de bulunmamaktaydı. Genel olarak işletim sistemi e-posta yazma, hesap yapabilme, dosya okuyabilme gibi temel birkaç işlevden oluşan ve sadece bu işlevler ile çalışabilen yazılım sistemleri idi. Yalnız bu durum özellikle Microsoft firmasının, Windows 95 işletim sisteminden sonra değişmeye başladı. Daha karmaşık grafikler ve iletişim araçları ile birçok fonksiyona sahip yeni işletim sistemleri herkes tarafından benimsenmişti. Sizlere bu makalemizde Windows Kurulum Dili Nasıl Değiştirilir? Onu anlatacağız.

Windows Varsayılan Kurulum Dili Nasıl Değiştirilir?

Genellikle işletim sistemlerinin kurulumları, Windows 95 öncesine kolay olmasına rağmen Windows XP ve sonrasında bilgisayarların format işlemleri oldukça karışık ve zaman alan bir hal almıştır. Çünkü bilgisayarların karmaşık isteklerine karşılık, karmaşık işletim sistemleri dönemi de bu zamanlarda başlamıştır. Windows Varsayılan Kurulum Dili özelliği de, XP sonrası eklenen önemli özelliklerden birisidir. Bu özellik genellikle ilk format anında kurulum ara yüzünde bulunmaktadır. Bu ara yüzün amacı, kurulum esnasında hangi dil, hangi klavye, hangi diske kurulacağı gibi özellikleri yöneticiye sormaktır. Bu sebeple varsayılan dil seçimi genellikle buradan yapılır. Eğer kurulum bittikten sonra dil seçimi yapmak isterseniz, denetim masası – dil seçenekleri menüsünden de varsayılan dil ayarlarını yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı