Teknoloji

Windows’da Silinmeyen Dosyaları Silme

Sisteminizde, gereksiz yere yer kaplayan gereksiz ya da alakasız dosyalardan uzak durmanız önemlidir. Windows’ta yönetici ayrıcalıklarına sahip olmasına rağmen, kullanıcılar bazen bazı dosyaları veya klasörleri silemedikleri bu sorunla karşı karşıya kalmaktadır.

Bunun nedeni bir virüs, kötü amaçlı yazılım, casus yazılım, reklam yazılımı veya bozuk / hasarlı sistem dosyaları ve dosyaları kilitleyen ve böylece onları silinemez hale getiren izinler olabilir.

Bazı durumlarda, dosya başka bir uygulama veya temel program tarafından kullanıldığı için kaldırılamaz veya silinemez. Windows’da silinemez veya kilitli dosyaları silmeye çalışırken görülen sık karşılaşılan bazı hatalar şunlardır:

  • Dosya başka bir program tarafından kullanılıyor
  • İhlal paylaşımı yapıldı
  • Dosya silinemiyor: Erişim reddedildi
  • Kaynak veya dosya hedefi kullanımda
  • Dosya veya dizin bozuk veya okunamıyor.

Biraz yer açmak için uğraşırken bu sinir bozucu olabilir ve birkaç sıkıntılı dosya ilerlemenizi engeller. Bu dosyalar birkaç bayttan bazen gigabaytlara kadar değişebilir.

Silinemeyen Dosyaları Silme Sorun Çözümü

Silinebilen Dosyaları Silme

Benzer bir durumla da karşılaştıysanız, bu silinemez dosya ve klasörleri manuel olarak veya bir yazılım kullanarak zorla silebilir ve bunlardan kurtulabilirsiniz.

Sistemi Yeniden Başlat

İlk önce yeniden başlatmayı deneyin. Dosya veya klasör konumunun arka planda bir yazılım veya temel Windows programları tarafından kullanılıyor olabilir. Sistemi kapattığınızda, bu işlemler durur. Yeniden başlattıktan sonra, Dosya Gezgini’ni açın ve dosya veya klasör konumuna göz atın. Silmeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, aşağıdaki adımları izleyerek Windows’ta “Güvenli Mod” a önyükleyin.

Windows XP ve 7’de

Sisteminizi kapatın ve ardından açmak için güç düğmesine basın.

Hemen ‘Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri’ ekranını görene kadar klavyedeki ‘F8’ tuşuna basmaya başlayın.

‘Gelişmiş Önyükleme seçenekleri’nden, ok tuşunu kullanarak Güvenli Mod’u seçin ve‘ Enter’ı tıklayın.

Windows 10, 8.1 ve 8’de

Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Kurtarma’ya gidin ve Gelişmiş Başlangıç ​​altındaki under Başlarken ’düğmesini tıklayın.

Mevcut seçeneklerden, Sorun Giderme> Gelişmiş seçenekler> Başlangıç ​​Ayarları> Yeniden Başlat’a gidin.

Yeniden başlattıktan sonra, sistemi Güvenli Mod’da başlatmak için 4 veya F4 tuşuna basın.

Güvenli Mod’da başarıyla önyükleme yaptığınızda, Dosya Gezgini’ni açın ve dosyaları veya klasörleri silmeyi deneyin veya işe yaramazsa bir sonraki çözüme geçin.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı