Teknoloji

WPS Nedir?

2020 yılında evinde internet olmayanların sayısı bir hayli az. İnsanlar ya mobil veriden ya da modem üzerinden bağlantı gerçekleştirerek internet aleminde bir şekilde yer almakta. Kimisi aktif olarak sosyal medya hesaplarında gezinirken, kimisi geçimini yine aynı internet üzerinden sağlamaktadır. Oyuncular için olmazsa olmaz olan internette pek çok seçenek mevcuttur. Bu seçeneklerin başında da WPS geliyor. Peki WPS nedir? Neden WPS kullanmalıyız? WPS nasıl kullanılır? Bu tip soruların cevaplarını makalemizde vereceğiz. O halde başlayalım.

WPS uzun hali ile Wi-Fi Protected Setup , bilgisayar ve internet bilgisi zayıf olan insanları virüsten ve zararlı her türlü şeyden korumak adına oluşturulmuş bir tür güvenlik uygulamasıdır. Bu uygulamaya erişmek için ve internetin zararlı kısımlarından korunabilmek adına modemde yer alan WPS düğmesine basabilirsiniz. WPS’yi kullandığınızda takdirde bilgisayar bilginiz ne kadar zayıf olursa olsun eskisine nazaran çok daha güvenli bir şekilde surf yapabileceksiniz. Kablosuz ağlarda çalışmakta olan bu sistem, özellikle de ev kullanıcıların güvenliğini sağlamak maksadı ile icat edilmiştir. İcat edildiği sene ise yeni değil, 2006 yılından bahsediyoruz. Wi-fi Alliance firması tarafından geliştirilen bu teknoloji ile sizler de bağlandığınız kablosuz ağın güvenliği hakkında kafanızda soru işareti kalmayacak şekilde rahatlıkla internette dolaşabilirsiniz.

WPS Nasıl Kullanılır?

Wps’yi nasıl kullanacağız? Nelere dikkat etmemiz gerekir? Şifre nasıl oluşturulur? Günümüzde bildiğiniz üzere bilgisayar bilgisi zayıf insanların bilgisayarına virüs girmesi bir hayli kolay hale geldi. Sahte güncelleme mesajları ve yanıltıcı reklamlarla farklı bir şey indirmeyi planlarken bilgisayarınıza bir anda virüs indirebilirsiniz. Bu baş belası virüslerse tarayıcıya ne zaman girmeye çalışırsanız ana sayfa olan Google yerine kendi reklamlarını koyacak ve bilgisayarınızı, tarayıcınızı bir hayli yavaşlatacaktır. WPS’nin kullanım alanı ise bu tip durumlardan korunmanızı sağlama amacı gütmektedir.

Basit bir şekilde WPS’yi aktif edebilir ve 6 haneli bir şifre belirleyebilirsiniz. Şifrenizi belirlerken doğum tarihi ve birbirini sık sık tekrar eden sayılardan kaçınmanızı öneririm. Aksi halde sizi az çok tanıyan bir insanın şifrenizi tahmin etme olasılığı yükselecektir. Şifrenizin kırılmaması için tahmin edilmesi zor olan bir kombinasyon kullanmalısınız

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı