Teknoloji

Corona Virüsü Hastanesi’nde Sadece Robotlar Çalışıyor

Corona Virüsü Hastanesi’nde, daha fazla sağlık görevlisinin zarar görmesini engellemek amacıyla, 24 saat boyunca sadece robotların çalıştığı söyleniyor. Corona virüsünün yayıldığı Çin’in Wuhan kentindeki bir hastanede tamamen robotların çalıştığı söylentileri uluslararası medyada dolaşmaya başladı.

Wuhan merkezli Corona virüsü salgınının hızlı yayılımını engellemek hayati önem taşıyor. Virüs salgınının Türkiye’ye de ulaştığı 11 Mart’ta Sağlık Bakanı tarafından doğrulanmıştı.

Corona Virüsüyle Savaşan Robotlar

Corona virüsü ile mücadeleye robotların da katıldığı bilgisi medyada büyük ilgi görüyor. 5G destekli 12 takım robotun 7 gün 24 saat boyunca çalıştığı Wuchang Sahra Hastanesi’nin Cumartesi günü açıldığı söylentileri küresel medyada çoktan yayıldı. Bu projenin asıl amacının Wuhan’da fazla çalışmaktan yorgun düşen ve kendilerini riske atan sağlık çalışanlarına destek olmak olduğu söylendi. Wuhan’ın bulunduğu Hubei bölgesinde 3 binden fazla sağlık çalışanının Corona virüsü ile enfekte olduğu biliniyor. Bu projenin bütün Çin halkı tarafından destek göreceği tahmin ediliyor.

Paylaşılan haberlere göre 6 farklı türü olan bu robotlar hastaneye CloudMinds tarafından bağışlandı. CloudMinds, Beijing dışında yer alan bulut tabanlı bir akıllı robot operatörü olarak biliniyor.

Robotlar Nasıl Çalışıyor?

CloudMinds’a göre bu 12 takım robot, hastanede güvenlik, muayene, dezenfeksiyon ve sevkiyat alanlarında hizmet veriyor. Ünlü Amerikan gazetesi New York Post’un haberine göre 7 Mart günü 200 hasta Corona virüsü erken teşhisiyle bu hastanede karantina altına alındı. Robotların amacının ise, pek çok farklı görevin yanında, sağlık çalışanlarına yatak çarşaflarını değiştirmek, enfekte olmuş atıklardan kurtulmak ve yiyecek servisi yapmak gibi konularda yardım etmek olduğu biliniyor.

Navigasyon teknolojisi sayesinde robotlar önlerine çıkabilecek engelleri kendi başlarına aşabiliyor ve hastalarla etkileşime geçebiliyor.

Wuhan Corona Virüsü Hastanesi'nde Sadece Robotlar Çalışıyor

Ancak yapılan açıklamalara göre robotlar henüz medikal bir amaçla kullanılmaya hazır değil. Hastane koğuşunda çalışan robotlardan biri olan Ginger’ın hastaların moralini yüksek tutmak için küçük dans gösterileri düzenlediği biliniyor.

5G ağ kullanıyor olmaları sayesinde robotlar hastalardan veri toplayarak istatistikler oluşturabiliyor ve uzaktaki doktorlar ile güncellemeler paylaşabiliyor.

Corona Virüsüne Karşı Robotlar ve İnsanlar

Corona virüsü ile mücadelede önemli bir rol oynayabilecek olan proje, pek insani görünmüyor olsa bile, pek çok kişi tarafından da destek görüyor. Küresel bir salgın olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanan Corona virüsü salgınını yenmek için ihtiyaç duyulan şeyin tam da bu olduğunu düşünenler sosyal medyada olumlu yorumlarıyla projeyi destekliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı