Teknoloji

WWW2 Nedir? Neden Kullanılıyor?

Günümüzde internet sitelerine girebilmek için ‘www’ simgesinin kullanıldığını bilmeyen yoktur. Bazı sitelerin alan adlarında ise bu simgenin yanında sayılar bulunmaktadır. ‘www2’ veya ‘www3’ şeklinde bulunabilen bu simgelerin ne anlama geldiğini bilmeniz gerekli midir? Bu kısaltma ne için kullanılmaktadır?

Güvenlik Açığı Olabilir Mi?

İnternet sitelerinin alan adlarının başında yer alan ‘www’ kısaltma, gitmek istenilen site için yol gösteren bir kılavuzdur. Bu kısaltma ile siteye giriş yapılır ve sunucu bağlantısı sonrası siteye yönlendirilir. Ancak ‘www1’ gibi bir kısaltma belki de birçok kullanıcı tarafından dikkat edilemeyecek şekilde site alan adında görünebilmektedir. Böyle bir kısaltmayı görenler, ‘farklı sitelere mi yönlendirildim’ diye düşünmekten kendini alamamaktadır.

Kullanıcılar için güvenlik ön planda gelmektedir. Bu nedenle ‘www’ kısaltmasının yanında bir sayı göründüğünde telaşa kapılıp sayfayı kapatanlar bulunmaktadır. Ancak şunu söyleyelim, böyle bir kısaltma bir güvenlik açığı değildir. Yükleme dengeleme tekniği adı verilen bu sistem, tarayıcınızdan kaynaklı bir kullanıcı yönlendirme tekniğidir. Girmek istediğiniz sitenin farklı sunucuları dolu olduğu zaman, belirli bir sunucuya yönlendirilme işleminden başka bir şey değildir.

Her ne kadar gereksiz gibi görünse de özellikle internet dünyasında kökleşen siteleri bu sistemi kullanmaktadır. Böylece farklı fiziksel sunucular işlevsel hale getirilmekte ve kullanıcıların herhangi bir kopukluk yaşamadan erişimi sağlanmaktadır. Ancak bugün için siz daha alan adını yazmadan sizi yönlendiren sunucular olduğu düşünüldüğünde, popüler bir durum olmadığını söylemek zor değil.

Ana Sunucu Hatasında Bile Kullanılmakta

Elbette bu sayı içeren alan adları sitelerce yalnızca dengeleme amaçlı kullanılmamaktadır. Bunun dışında güncelleme yaparken, kullanıcı memnuniyeti odaklı olarak difüzyon görevi görmektedirler. Ayrıca ana sunucuda bir problem olduğunda, müdahale edip düzeltilinceye kadar, tampon görevi bu yedek sunuculara düşmektedir. Günümüzde yük dengeleme konusunda daha fazla kullanılan yöntemlerin bulunması, yeni açılan sitelerin bu yöntemi kullanmasını azaltmış görünmektedir.

Söylediğimiz nedenler için kullanılsa da elbette sitelerin neden bu kısaltmaları tercih ettiği konusunda net bir şey söylemek mümkün görünmemektedir. Çünkü görünenin dışında çok sayıda karışık bir yapı arz eden internette, kapı arkası olaylarını bilmek zordur. Ancak şunu tekrar belirtelim ki ister ‘www’ olsun ister ‘www1, www2, www3’ olsun kullanıcı için herhangi bir tehdit oluşturmayan kısaltmalardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı