Teknoloji

Xbox Series X İşlemcisi Ortaya Çıktı

Microsoft’un bu yılın sonunda satışa sunmayı planladığı Xbox Series X oyun konsolunun merakla beklenen işlemcisi ortaya çıktı. İşte Xbox Series X konsolu için yarı özel olarak geliştirilen işlemcisi. 

İşlemci üreticisi AMD’nin en güçlü Navi mimarisini kullanacak olan yeni nesil Xbox Series X konsol işlemcisi Xbox departmanının başındaki isim olan Phil Spencer tarafından sosyal medyada paylaşıldı. 

2020 yılında duyurulacak olan yeni oyun konsolları ile birlikte oyun dünyasında yeni bir sayfa açılacak. PC donanımına göre çok geride kalan konsol donanımlarının yeni tanıtılacak olan oyun konsolları ile birlikte çok daha ileri gideceği düşünüşülüyor. Xbox ve PlayStation yeni konsollarını bu yıl sonunda duyuracakken, konsolların işlemcileri ve diğer özellikler kullanıcılar ve oyun geliştiricileri tarafından merak ediliyor. Sony ve Microsoft yeni konsollarının işlemcileri için AMD ile birlikte çalışırken, Microsoft yeni oyun konsolunda kullanılacak olan işlemciyi paylaştı. 

Yeni Xbox Series X İşlemcisi Belli Oldu

Microsoft Xbox bölümünün başkanı olan Phil Spencer, sosyal medya profilinden Xbox Series X konsolu için özel olarak geliştirilen işlemciyi paylaştı. AMD tarafından geliştirilen işlemci böylece belli oldu. Turuncu – Pembe bir renge sahip olan işlemci TMSC’nin 7 nm EUV fabrikasyon süreci ile üretiliyor. 

7 nm sürecindeki Zen 2 çekirdeklerinden güç alacak olan yeni nesil RDNA mimarili Navi 2x grafik biriminden oluşacak olan Xbox Series X özel işlemcisinin 10 – 12 TFLOPS performans değerine sahip olacağı düşünülüyor. Microsoft’un bir önceki oyun konsolu olan Xbox One X oyun konsolunun işlemcisinin performans değeri ise 6 TFLOPS seviyesindeydi. 

Yeni işlemcinin en önemli özelliklerinden birisi de donanım tabanlı ışın izleme teknolojisi sunacak olması. AMD’nin oyunculara sunmadığı bu özellik ilk olarak konsol oyuncularına sunulacak. Bu özellik için işlemcide ışın izleme çekirdeklerinin bulunacağı tahmin edilirken, dinamik çözünürlük ayarlama ve değişken gölgeleme özellikleri ile birlikte görüntü kalitesinin 8K çözünürlüğe kadar çıkacağı tahmin ediliyor. 

Xbox Series X oyun konsolunda kullanılacak olan işlemcinin diğer özellikleri şimdilik bilinmiyorken, gözler Sony’nin PlayStation 5 oyun konsolunda kullanacağı işlemciye çevrildi. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı