Teknoloji

Xiaomi Mi Band 5 Akıllı Bileklik Görselleri Sızdırıldı!

Ses getiren akıllı bileklik  Xiaomi Mi Band 4’ten sonra gelecek olan Xiaomi Mi Band 5 ile ilgili sızıntılar ortaya çıktı. Xiaomi Mi Band 5, Xiaomi Smart Inn Mi Fan Festival kapsamında tanıtılacaktı ancak tanıtım gerçekleşmemişti.

Sızdırılan görüntüye göre alt kısımdaki siyah delik rahatsız edici duruyor. Xiaomi’nin gerçekten böyle bir boşluk  kullanması pek de ön görülmüyor.

Xiaomi Mi Band 5 Akıllı Bileklik Görselleri Sızdırıldı!
Xiaomi Mi Band 5 Akıllı Bileklik Görselleri Sızdırıldı!

Son günlerde giyilebilir teknolojiye olan merak ve ilgi oldukça arttı. Geçtiğimiz günlerde de MIT’de görevli araştırmacılar tarafından kıyafetlere dokunabilen ve kullanan kişinin hayati belirtilerini takip edebilecek esnek sensörler geliştirildi. Henüz prototip aşamasında olan kumaşa dokunmuş  sensörler; hastaları, sporcuları ve astronotları takip etmek amaçlı kullanılabilecek.

MIT’te görevli araştırmacılar, esnek kumaşlara elektronik sesörleri entegre etmenin bir yolunu buldular. Yeni buluş, kişinin vücut sıcaklığı, solunum hızı ve kalp atışı gibi hayati belirtileri takip edebilen giysiler üretme imkanı sunuyor. Ayrıca sensörlerin yerleştirildiği  giysilerin, makinede yıkanabilir olduğu ve giyen kişinin vücuduna en yakın olacak şekilde özelleştirilebildiği belirtildi.

Araştırmacılar, bu tür giysilerin hem evde hem de hastanede yatan hastaları takip etmek için kullanılabileceğini ön görüyor. Ayrıca  takip sensörleriyle donatılmış bu giysiler sporcuları veya astronotları izlemek için de kullanılabilecek.

Araştırmacılar, gündelik hayatta giydiğimiz kıyafetlere benzer formda kıyafetler oluşturmayı amaçlıyor. Bu sebeple çıkarılabilir elektronik sensörlerin yerleştirildiği esnek kumaşları birleştirildi. Araştırmacılar tekstil malzemelerinin elektriksel olarak işlevsel olmadığını belirterek, bu formda giysilerin pasif bir bileşen olduğunu ve yalnızca günlük aktiviteler sırasında sensörlerin rahat bir şekilde takılıp çıkarmasına imkan sağladığını açıkladı.

Bu projede araştırma ekibinin temel amacının, vücudun sıcaklık, solunum ve kalp atış hızı gibi fiziksel aktivitelerini herhangi ayrı bir cihaza ihtiyaç duyulmadan ölçmek olduğu belirtildi. Bu şekilde epoksi ile kaplanan ve giysilere dokunan uzun, esnek şeritlerden oluşan elektronik sensörler, tam da araştırmacıların istediği şekilde ayrıca bir bileşene ihtiyaç duymadan kişilerin vücut aktivitelerini takip etmeye imkan sağlıyor.

Çalışma kapsamında araştırmacılar, sıcaklık sensörü ile kullanıcının hareketini, kalp atış hızını ve solunum hızını ölçebilen ivmeölçere sahip 30 adet prototip tasarladı. Bakıldığında normal bir tişört gibi görünen bu giysi, vücudu sıkıştırarak sensörlerin aktif kısımlarının cilde temas etmesini sağlıyor. Böylece toplanan verilerin ise kablosuz olarak bir akıllı telefona aktarılabilmesi mümkün oluyor.

Son dönemlerde akıllı saat ve akıllı bileklikler ile hayatımıza giren giyilebilir teknolojilerin bir tişört ile de hayatımızda yerini alması oldukça dikkat çekecek gibi duruyor. Öte yandan hastaların takip edilebilmesi açısında da bu geliştirilen sensörlerin oldukça kolaylık sağlayacağı ön görülüyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı