Teknoloji

Xiaomi’nin Köşeli Telefon Atağı

Çinli şirket Xiaomi, çok farklı bir telefon tasarımı ile karşımıza çıkabilir.

Çin merkezli ve dünyanın en büyük 4. Akıllı telefon üreticisi olan Xiaomi, piyasaya çıktıktan çok kısa bir süre sonra, kendi bünyesindeki tanınırlığını dünya pazarına da sunmayı başardı. Bu başarının arkasında muhakkak ki yatan en büyük faktör, yaratıcı ürünler ortaya çıkartmasıydı. Bir diğer büyük atağı ise, köşeli kamera patentini alması oldu.

İnsanların popüleritesi artık kullandığı telefonların büyüklüğü ile doğru orantılı bir şekilde ilerliyor. Telefonun ekranı ne kadar büyükse kullanıcıya o kadar popülerite katıyor. Fakat sadece bu iş popüleriteden ibaret değil. Çoğu insan telefonlarını, hem televizyon, hem de bilgisayar olarak kullanıyor. Doğal olarak bu kullanım şartları da göz önünde bulundurulduğunda, telefon üreticileri de ekranlarını kusursuz bir şekilde tasarlamak istiyor.

Telefon ekranlarının üst kısımlarında bulunan ön kameralar, bazen kullanıcıların hoşuna gitmiyor. Kullanıcılar ön kameranın olduğu kısmın da ekrana dahil olmasını isteyip, kusursuz bir görüntü istiyor. Bazı telefon üreticileri ön kameraları kızaklar üstüne yerleştirip, ortadan kaybedebiliyorlardı. Fakat bu sistemin ne kadar kullanışlı olduğu ise kullanıcıdan kullanıcıya değişmektedir. Sonuç olarak telefon üreticileri tarafından istenilen tek şey, herkesin hoşuna giden, tartışmalara konu olmayan bir tasarım. Bu istenilen tasarım doğrultusunda bir çok farklı tasarım ortaya çıktı. Xiaomi’nin bu yaptığı son hamle ise ortalığı kasıp kavuracak gibi gözüküyor.

Köşeli Kamera Sistemi Nedir?

Xiaomi’nin patenti aldığı bu sistem, dört farklı tasarımla karşımıza geliyor. Bu dört farklı tasarımın aralarında bulunan en büyük fark ise, çerçevenin kamera sensörünün etrafında konumlanmış kıvrımlı tasarımı. Alınan bu dört yeni patentin bir tanesinde hala kalın çerçeve üstünde bulunan ön kamera mevcut.

Kalın çerçeveye sahip olan patentin diğerlerinde bir diğer farkı da, arkasında parmak izi sensörünün bulunuyor olması. Sadece kalın çerçeveli patentin arkasında parmak izi okuyucu sensörünün bulunması, bu alınan yeni patent ile ortaya çıkacak olan ürünlerin, giriş veya orta segmentte olacağı tahminlerini de güçlendiriyor.

Patent Avıcısı Xiaomi

Xiaomi aldığı bu patenti kullanır mı bilmiyoruz. Çünkü bildiğimiz tek şey, firmalar diğer firmalar almasın diye önce davranıp patentleri satın alabiliyorlar. Bir sürü üreticinin elinde yıllar önce aldığı ve kullanmadığı patentlerin olduğunu biliyoruz. Xiaomi’de patentleri sıkça alan ve aldığı patenleri de kullanmayan çılgın bir şirket. Fakat alınan bu yeni patent, kullanıcılarına büyük ekran deneyimini sunduğu için, yüksek ihtimal piyasaya sürülebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı