Teknoloji

XStat ile Kurşun Yaraları Tedavi Ediliyor

Günlük hayatta pek çok insanın basit de olsa çeşitli yaralanmalar yaşadığı görülmektedir. Ancak bazı meslek grupları vardır ki silahlı çatışmalarla sonlanabilmektedir. Silahlı çatışmaların sonucunda kurşun yiyen vücut da çok fazla kan kaybedilebilmektedir. Bunun için geliştirilen bir ürün ile kurşun yaralarının tedavi edilmesi mümkün kılınmıştır.

Etkili Kan Durdurma

İnsan vücudunda yaklaşık olarak 5-6 litre kan bulunmaktadır. Oluşan hasara yönelik olarak kan kaybı durumu çok riskli bir durum haline gelebilmektedir. Bunlardan biri de silahlı çatışmalarla dolu polislik mesleğidir. Kurşun isabet ettiği vücudun çok fazla kan kaybetmesine neden olmaktadır. Kan kaybı durumu ciddi anlamda risklidir.  Özellikle kurşunun geldiği bölgenin ciddi bir yerde olması durumunda kişi hayatını kaybedebilmektedir.Buna yönelik yapılan çalışmalarla  XStat adı verilen bir ürün üretilmiştir.  Bu ürün şeffaf şırıngaya benzer bir yapıdır.  12 milimetrelik bir sünger yardımı ile yaraya defalarca kes bastırılabilmektedir. Kanla temas eden sünger çok kısa bir süre içerisinde şişip yaranın olduğu yere yapışabilir ve böylece sabit kalabilmektedir.Yaranın olduğu yere kuvvetli bir basınç uygulandığında kanın emilimi durdurulur ve kişi ameliyata daha rahat bir biçimde hazırlanabilmektedir. Eskiden, genellikle yaranın üzerine sargı beziyle sarma işlemi gerçekleştirilirdi ancak bu oldukça acı veren ve çoğu zaman da işe yaramayan bir yöntemdi.Birçok savaş alanında kullanılan bu yöntemle , çoğu askerin kan kaybından öldüğü görülmektedir. Ancak bu ürün sayesinde kan kaybının yaşanması bir nebze de olsun ertelenmiş olacaktır.  Steril odun hamurundan üretilen bu ürün ilk baş köpük olarak tasarlanmıştı ancak yaradan çıkan basınç çok şiddetli olduğundan köpüğün durdurabileceği fikri rafa kaldırılmıştı. Sonuç olarak bu sünger  kandan daha fazla bir basınç sergileyerek kanın durdurulmasını sağlayabilmektedir.

Yalnızca savaş alanları ve belli meslek gruplarında oluşan yaralanmalar için değil, aynı zamanda doğum esnasında oluşabilecek kan kayıplarında da kullanılabilecek olan bu ürünün, pek çok tedavinin ilk yardımında yer alacağı kesinleşmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı