Teknoloji

Yağmur Damlaları İle Elektrik Üreten Jeneratör Geliştirildi

Yağmur damlaları ile elektrik üreten jeneratör buluşu büyük ses getirdi. İklim değişikliğine karşı etkin bir biçimde savaşmak için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı büyük önem taşıyor. Bilim insanları tarafından yeni geliştirilen sistem sayesinde yağmur damlalarının elektrik enerjisine dönüştürülmesi mümkün olacak. Tek bir damla yağmuru bile 140 V elektrik enerjisine dönüştüren jeneratör dünyanın elektrik sorununa çare olabilecek güçte.

Yağmurdan elektrik enerjisi üretmek ilk defa denenen bir yöntem değil. Şimdiye kadar sayısız deneme yapılmış olsa da yağmur damlalarından elektrik üreten jeneratör kadar verimli çalışan bir yöntem ilk defa keşfedildi.

Tek Damla Yağmur 100 Ampül Aydınlatıyor

Hong Kong Şehir Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar oldukça etkili bir jeneratör geliştirdi. Yalnızca tek bir yağmur damlasını bile 140 V elektriğe dönüştüren jeneratör şimdiye kadar geliştirilen tüm jeneratörlerden çok daha güçlü. Geliştirilen jeneratör sayesinde 100 küçük LED ampül yalnızca bir yağmur damlasının dönüşümü ile aydınlatılabilecek.

Yağmur damlalarından elektrik enerjisi üreten jeneratörde kullanılan yeni teknoloji, bir alüminyum elektrodun yarı kalıcı elektrik yüküne sahip olan PTFE katmanlı indiyum kalay oksit elektrotla birleşmesi sonucu kapalı devre sistemi oluşturuyor. Geliştirilen bu teknoloji sayesinde yalnızca yağmur damlaları değil, sürekli ve yoğun yağan yağmurdan da elektrik enerjisi üretilebiliyor. Sürekli yağmur yağması biriken yük miktarını artırıyor ve doygunluk noktasına ulaşmasını sağlıyor.

Jeneratör Üzerine Çalışmalar Devam Ediyor

Tek bir yağmur damlasından 140 V elektrik enerjisi üretmek her ne kadar oldukça önemli bir gelişme olsa da, hala üzerinde çalışılması gereken pek çok nokta mevcut. Araştırmacılar elektrik enerjisinin üretimi kadar depolanmasının da oldukça önemli ve üzerinde çalışılması gereken bir nokta olduğunu belirtiyor. Bu yöntemin sürekli bir enerji kaynağı haline gelebilmesi için geliştirilen jeneratörler binaların çatılarına kurulabilir. İlerleyen zamanlarda şemsiyeler bile yağmur damlaları ile çalışan bir enerji kaynağı haline gelebilir. Çalışmalar oldukça umut verici ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı açısından son derece verimli bir yöntem olacak gibi görünüyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı