Teknoloji

Yakın Geleceğin Bilgisayarları: Kuantum Bilgisayarlar

Kuantum bilgisayarlarının veri işleme açısından işlem gücü, diğer bilgisayarlardaki işlem gücüne oranla çok fazladır.  Ancak teoride büyük oranda hızlı olan bu bilgisayarlar veri aktarımı soğutucu  ve hesaplama şekli gibi engellere takılabilir ve işlem yapamaz hale gelebilirler. Özellikle soğutucu engeline çok fazla takılan bu bilgisayarlar için bilim insanları nano soğutucu geliştirmişlerdir.

Kuantum Bilgisayarlar için Nano Soğutucu

Kuantum bilgisayarlar da işlemci, bilinen bilgisayarlardaki gibi çift başlı değildir. Birden fazla değeri aynı anda farklı şekillerde kullanma yeteneğine sahip olan bu bilgisayarlar aynı zamanda birçok hesabı da tek bir an da yapabilmektedir.  Ancak bu üst üste yapılan işlemler çok hassas olduğundan birtakım sıkıntılara yol açabilmektedir.  En çok soğutucu engeline takılmalarının nedeni çok fazla işlemi aynı anda yapmalarından kaynaklıdır. Normal bilgisayarlarda kullanılan soğutucular kuantum yongalarını soğutabilmek için yetersiz gelmektedir. Kuantum bilgisayarlarının çok düşük sıcaklığa ihtiyaçları vardır. Birden fazla işlem birden fazla ısının yayılmasına neden olduğu için soğutucunun da aynı hızda olması gerekmektedir. Bundan dolayı normal bilgisayarlarda kullanılan fanlar Kuantum Bilgisayar için uygun olmamaktadır. Finlandiya’nın Aalto Üniversitesi’nden bilim insanları kuantum bilgisayarlar için diğer bilgisayarlardan bağımsız bir soğutma cihazı tasarlamışlardır. Buzdolabının çalışma sistemine benzer bir sistemle oluşturulan bu cihaz ; iki kanalı ayıran bir devreden oluşmaktadır.Bu iki kanal hızlı süper iletken olan bir şerit ve süper iletken olmayan şeritten ibarettir. Elektronların yeterli enerjiye sahip olanları bu hızlı süper iletkenden geçerken yeterli enerjiye sahip olamayanlar geçebilmek adına rezonans cihazdan yani soğuk- sıcak emme havasından ısı alırlar böylece rezonans sistemi soğumuş olur. Bu durum zamanla tekrar davranışa döner ve ısı sistemden uzak tutulmuş.Bu kuantum yongalar için mini bir buzdolabı şeklinde olan nano soğutucular teknolojinin en önemli buluşlarından biri olmuştur.

Önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde kullanılmaya başlayacak olan kuantum bilgisayarlarının işlem güçleri artık bir engele takılmayıp verilerini işleyebilecek ve hayatımızda yerini alacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı