Teknoloji

Yakın Geleceğin Pilleri: Lityum İyon

Günlük hayatta cep telefonundan bilgisayar bataryalarına varana kadar pek çok yerde kullanılan yeniden kullanılabilir pil sayesinde mağduriyet yaşanmamaktadır. Lityum iyon olarak geçen bu yeniden kullanılabilir piller cep telefonlarının ve bilgisayarların uzun süre kullanılabilirliğini arttırmış uzun ömürlü bir avantaj sağlamışlardır.

Uzun Ömürlü Performans

Çalışma şekillerinin aynı olduğu diğer piller ile aralarındaki fark lityum pillerin oluşumunda kullanılan malzemedir.  Periyodik cetvelde de görebildiğiniz Lityum tam anlamıyla bir metal ve elektronları çok kolay vermesiyle ünlü  bir madde olarak yaygınlaşmıştır. Lityum’un doğada saf olarak bulunması mümkün olmadığından, metalik olarak elde etmesi daha kolay olan çinko- karbon piller bu zamana kadar kullanılmıştır. Ancak çinko-karbon piller ömürleri kısa ve şarj oranı düşük olduğundan lityum iyona  yönelme sağlanmıştır. Kararsız bir metal olan lityum, bileşik halde kullanılabilme durumu tespit ve tahlil edilerek lityum-kobalt-oksit bileşiği fark edilmiştir.  Bu bileşik sayesince cep telefonları ve bilgisayarlarda lityum pil kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu çalışma şekline ; anotun katota gönderdiği elektronların iyonik halde sıvı içerisinde çözünmüş atomlar ile birleşmesi durumu, lityum-kobalt-oksit bileşenlerine uyarlanmıştır. Burada ; lityum-kobalt-oksit bileşeni katot olarak yer alırken anotun yerine grafit adı verilen siyah renkli katı bir madde kullanılmıştır. Bu durumda pil şarj edildiği zaman elektronlar önce grafite geçer. Daha sonra elektron kaybeden ve çözünmüş bir halde bulunan lityum iyonları grafitin arasında sıkışır. Cihaz şarjdan çekildiği an kararsız kalan lityum iyonları katota doğru yol alır ve böylelikle bir lityum-karbon-oksit bileşeni oluşturur. Bu esnada elektronlar tekrardan anottan katota geçer ve devriye tamamlanarak enerji sağlanmış olur.

 Bilim insanları yakın zamanda lityum polimer yapısının da ortaya çıktığını söyleyerek , bu defa iyonlaşmayı sağlayan sıvı elektrolitin yerini katı polimerlerin alması ve bu sayede özel bir kaplamaya ihtiyaç duyulmayacağını , çalışmalara devam ettiklerini söylemişlerdir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı