Teknoloji

Yalan Makineleri Doğruyu Söyler Mi?

Yalan makinesi nedir? En yaygın yalan dedektörü olarak adlandırılan bir yalan makinesi, kişilerin bazı sorulara verdiği fizyolojik yanıtları test etmek için kanun uygulayıcı tarafından kullanılan bir makinedir. Sözlü ismine rağmen, yalan makinesi yalanları algılamamaktadır ve çoğu yalan makinesi muayenecisi özellikle yalanlar için değil aldatıcı reaksiyonlar için test yaptıklarını söyleyecektir.

Yalan Makinesi Ne İşe Yarar?

Yalan makinesi, teoride, çoğu insanın endişe veya gerginlik duyguları olmadan yalan söyleme veya aldatmadığı iddiasıyla kullanılır. Bu, çoğu insanın yalan söylediği için kötü hissettiği ya da yakalanacaklarından korkmaları ya da yalan söylemeleri başının belaya gireceği korkusundan kaynaklanmaktadır. Endişe ve gerginliği yaratan bu korku ve suçluluktur. Bir kişi bu şekilde hissettiğinde teorik olarak bir yalan makinesiyle tespit edilebilecek istemsiz fizyolojik değişiklikleri saptamakta zorlanır.

yalan makinesi nasıl yapılır

Bir yalan makinesinin odaklandığı fizyolojik sistemler kalp atış hızı, kan basıncı, solunum hızı ve bir insanın terlemesidir. Yalanlara genellikle bir kardiyografi ile ölçülen kalp atış hızı ve kan basıncındaki artış, bir pnömograf ile ölçülen solunum hızındaki artış ve elektrik direncindeki değişiklikle ölçülen terlemedeki artış eşlik eder. Derinin içinde bulunan elektrolitlerin artması nedeniyle cildin

Bu fizyolojik belirtiler hastalık, alkol, uyuşturucu kullanımı veya bazı ilaçların yutulması gibi diğer fiziksel durumlara eşlik edebildiğinden dolayı, yalan sınavları yetersiz olabilir. Mevcut tüm yüksek fizyolojik bulguları ortadan kaldırmak için tüm yalan sınavlarında temel sorular sorulur.

Yalan muayenesi sonuçları mahkemeye kabul edilemez çünkü mahkeme tarafından temel olarak güvenilmez olduğu kabul edilir ve jüri üyelerinin şüphesiz yalan makinesinin tüm sonuçlarına inanmaları korkusu vardır. Ancak, iki tarafın geçerliliği konusunda hemfikir olması halinde, poligonlar mahkemeye sunulabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı