Teknoloji

Yalan Makinesi Uygulamaları Doğruyu Söyler Mi?

Polis soruşturmasında her zaman yalancı dedektörleri duyuyorsunuz ve bazen bir iş başvurusunda bulunan bir kişi bir yalan testine tabi tutulmak zorunda kalabilir (örneğin, FBI veya CIA ile yapılan bazı devlet işleri yalan testini gerektirir). Yalan dedektörünün amacı, kişinin belirli soruları cevaplarken doğruyu söylediğini veya yalan söylediğini görmektir.

Yalan dedektörü nedir

Yalan Dedektörü Neleri Kaydeder?

Bir kişi yalan testini yaptığında, ona dört ila altı sensör bağlanır. Bir yalan makinesi, sensörlerden gelen çoklu (“poli”) sinyallerin tek bir hareketli kağıt şeridi (“grafik”) üzerine kaydedildiği bir makinedir. Sensörler genellikle şunları kaydeder:

  • Kişinin solunum hızı
  • Kişinin nabzı
  • Kişinin kan basıncı
  • Kişinin terlemesi

Bazen bir yalan makinesi, kol ve bacak hareketi gibi şeyleri de kaydeder. Yalan makinesi testi başladığında, sorgulayan kişinin sinyalleri için normlar belirlemek için üç veya dört basit soru sorar. Daha sonra yalan makinesi tarafından test edilen gerçek sorular sorulur. Sorgulama boyunca, kişinin tüm sinyalleri hareketli kağıda kaydedilir.

Hem test sırasında hem de sonrasında, bir yalan kontrol uzmanı grafiklere bakabilir ve yaşamsal belirtilerin herhangi bir soruda önemli ölçüde değişip değişmediğini görebilir. Genel olarak, önemli bir değişiklik (örneğin daha hızlı bir kalp atış hızı, daha yüksek kan basıncı, artan terleme), kişinin yalan söylediğini gösterir.

İyi eğitimli bir denetçi yalan makinesi kullandığında, yalan söylemeyi yüksek doğrulukla tespit edebilir. Bununla birlikte, sınav görevlisinin yorumu öznel olduğundan ve farklı insanlar yalan söylemeye farklı tepki gösterdiğinden, yalan testi mükemmel değildir ve kandırılabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı