Teknoloji

Yandex Akıllı Asistanı Alisa Türkiye’de Kullanıma Sunuldu

Rusya merkezli arama motoru Yandex akıllı asistanı Alisa ülkemizde de kullanıma sunuldu. İşte Alisa ile birlikte gelen yenilikler. 

Arama motoru Yandex’in ülkemizde çok kullanılan Yandex.Navigasyon uygulamasında bulunan akıllı asistanı Alisa, Rusya’nın ardından ülkemizde de kullanıma sunuldu. Yandex bu hamlesiyle birlikte Alisa’ya Türkçe dil desteği getirmiş oldu. Alisa bu sayede artık Türkçe komutları anlayıp kullanıcılara Türkçe yardım edebilecek. 

Alisa İle Navigasyon Artık Çok Daha Kolay

Yandex’in ülkemizde çok kullanılan Yandex.Navigasyon uygulamasının sesli asistanı Alisa ile birlikte kullanıcılar Navigasyon uygulaması üzerinden sesli komutları ile rota oluşturma, trafik yoğunluğu öğrenme, konum bilgisi ve harita bilgisinin yanında hava durumu ve tarih bilgilerini de öğrenebilecek. 

Yandex Türkiye Müdürü Onu Karahayıt Yandex Alisa’nın Türkiye’de hizmet vermesi hakkında açıklamada bulundu. Karahıyat açıklamasında Türkiye’de 4.5 milyon kişinin Yandex.Navigasyon uygulamasını kullandığını ve akıllı asistan ile birlikte bu sayının daha da artmasını beklediklerini aktardı. Yandex Akıllı Asistanı Alisa’nın Türkiye için önemli bir yenilik olduğunu belirten Karahıyat, Alisa’nın Rusya’nın ardından Türkiye’de kullanıma sunulmasının Yandex’in Türkiye’ye verdiği önemi gösterdiğinin altını çizdi. 

Kullanıcıların Yandex Navigasyon uygulaması üzerinde Yandex’in akıllı asistanı Alisa’yı kullanmaları ise çok basit. Yandex Navigasyon uygulamasının açılmasının ardından “Alisa” diye seslenmeniz yeterli olacak. Kullanıcılar Yandex Navigasyon uygulaması üzerinde yer alan mikrofon butonuna dokunarak Alisa’yı çağırabilecek. 

Yandex’in Yapay Zeka ve Araştırma Birimi’nin başındaki isim olan Mikhail Bilenko yaptığı açıklamada Alisa’nın Türkiye’de hizmete başlasını duyurmasının ardından “En güçlü makine öğrenme yöntemleri kullanılarak geliştirilen Yandex Alisa’nın ikinci dilinin Türkçe olmasından dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdi. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı