Teknoloji

Deepfake Nedir? Yapay Zekanın Karanlık Yüzü

Deepfake ve dolayısıyla yapay zeka kullanımı hakkında her geçen gün yeni bir soru işareti ortaya çıkıyor. Günümüz dünyasında siber suçlular farklı teknolojiler kullanılarak ülkeler ve şirketlerde kriz yaratabiliyor. Deepfake teknolojisinden faydalanarak çok büyük vurgunlar yapan siber suçlular, güvenlik yazılımlarının yetersizliğinden faydalanıyor.

Siber suçluların Deepfake adını verdiği teknoloji kullanılarak sahte ses ve video dokümanlarını kullanan kişiler büyük şirketlerin ve ülkelerin yapacakları operasyonları tehlikeye sokuyor.

Deepfake İlk Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Bir insanın yüzünü kolaylıkla başkasının vücuduna yerleştirmeyi ve ses kayıtlarını değiştirmeyi sağlayan Deepfake teknolojisi, şirketleri ve ülkeleri zora sokuyor. Reddit kullanıcıları tarafından 2017’de yayınlanan bu yazılım, insanların yaptığı görsel tasarımları bir yapay zekanın yapabilmesini sağlıyor. İlk ortaya çıkışı insanları dolandırma amaçlı olmayan bu teknoloji, kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde finans piyasalarında, siyasette ve yönetim birimlerinde ciddi tehlikeler yaratabiliyor.

Hollywood’a hayatını kaybeden kişileri istedikleri videolarda kullanma amacı güden Deepfake yazılımı, yapay zeka teknolojisinin gelişmesinin ardından mobil cihazlara bile uygulama olarak girmeye başladı. Her ne kadar mobil cihazlardaki uygulama amatör bir uygulama olsa da pek çok kiş tarafından kullanılabiliyor. Daha önce Hollywood’un ve siyasetin önemli yüzleri yetişkin filmlerinde kullanılarak popülerleşen Deepfake, siber suçluların da en sevdiği yazılımlardan biri haline geldi

Videoda Deepfake Kullanıldığı Nasıl Tespit Edilir?

Deepfake, geçen yıl ABD’de yönetici seslerini taklit ederek şirketlerden para çalabilmek için kullanılmıştı. Yine geçen yıl Almanya merkezli bir şirketin CEO’sunun sesi taklit edilerek siber suçluların hesaplarına yüklü bir para transferi yapılması sağlanmıştı. Deepfake ile ilgili asıl problem, bu videolardan korunmayı sağlayarak araçların yetersizliği. Herhangi bir zarar oluşmadan önce bunları tespit etmek neredeyse imkansız. Deepfake kullanılarak yapılan videolar ve ses kayıtları yüzünden şirketlerin üst düzey yöneticileri ve ülke liderleriyle ilgili yanlış bilgiler internetin dört bir yanına dağılıyor ve bu bilgileri gerçek bilgilerden ayırt etmek giderek zorlaşıyor.

Experian isimli bilgi hizmetleri şirketine göre videolardaki kişilerin yüzlerine dikkatli bakıldığında bulanık görüldüğü, cilt tonlarında değişiklikler olduğu ve göz kırpmalarının düzensiz olduğu göze çarpıyor ve bu sayede bunun gerçek bir video olmadığı anlaşılabiliyor. Deepfake kullanılarak yapılan videolardaki kişiler çok az göz kırptığı için videonun sahte olduğu tespit edilebiliyor.

Deepfake kullanılarak kişiler sadece finansal kayba değil itibar kaybına da uğratılabiliyor. Sosyal medya hesapları, e-posta bilgileri ele geçirilebiliyor, bilgileri ele geçirilen kişi adına paylaşımlar yapılabiliyor ve bu sayede de istedikleri kişinin itibarına istedikleri şekilde zarar verilebiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı