Teknoloji

Yapay Zekalar İnsan Sesinden Koronavirüs Tanısı Koyabiliyor!

 Yapay zekalar son dönemlerde insanlığın vazgeçilmezi olarak hayatımızda yer almaya başladı. Her geçen gün geliştirilen sistemler salgın hastalıklar için de kullanılmaya devam edecek. Son dönemlerin gündemi koronavirüs olarak ifade ediliyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan bu hastalık bir anlamda pandemi olarak ifade ediliyor. Salgının kontrol altına alınması için aşı ve tedavi çalışmaları üzerine çalışmalar devam ediyor. Virüs hakkında henüz çok fazla bilinmeyen olduğu için tahminlerle ilerleme sağlanıyor. Yapay zeka kuruluşları da bu dönemde boş durmadı.

Sesten Tanı Konmak Mümkün

Yapay zeka çalışmalarının ilerletilmesi için düzenlemeler devam ederken, pek çok kurum ve kuruluş bu süreç içerisinde sesli tanı çalışmalarına yöneliyorlar. Ekiplerden ilki Harvard ve MIT bünyesinde bulunan bilim insanlarından oluşuyor. Bu durumda hastalığın tanısının daha hızlı konulması ve böylece salgın ilerlemeden gerekli önlemlerin alınması amaçlanıyor. Hastalığı taşıyan kişilerin seslerinde meydana gelen belirgin değişikliklerin algılanması ve tanımlanması sonucunda teşhisin çok daha hızlı bir şekilde konulabileceği ifade ediliyor.

Bu girişimlerden bir tanesi de Vaco.ai olarak gerçekleştirilen çalışmalar olarak ifade edildi. Bu çalışma da diğer çalışmalarla benzer aşamalardan oluşuyor. Hasta ve sağlıklı kişilerin gönüllü olması ile birlikte yürütülen çalışma sonrasında iki farklı grup arasındaki ses örnekleri incelemeye alınıyor.

Benzer bir çalışma da şu sıralar Cylab üzerinden devam ediyor. Ekip tarafından geliştirilen yapay zeka sonucunda ses kayıtları kullanılıyor ve kişilerin koronavirüse yakalanıp yakalanmadıkları belirleniyor. Laboratuvar tarafından gerçekleştirilen testlerin tıbbi bir sonucunun olmadığı ifade ediliyor ancak yine de organizasyon üzerinden çevrimiçi testlerin kaldırılması isteniyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı