Teknoloji

Yasaklı Siteler Dns Ayarları 2019

Ülkemizde yaşanan gelişmeler sonucunda bir çok internet sitesine erişim yasağı getirildi. Bu yöntemin çözümü olarak dns kullanmak veya vpn kullanmak olarak açıklandı. Bilgisayarımızdan, cep telefonlarımızdan ve diğer akıllı cihazlardan dns nasıl değiştirilir ve yasaklı sitelere girilir bundan bahsedeceğim.

Yasaklı sitelere girmek için dns kullanmak hızlı bir çözümdür. Dns Domain Name System kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Erişime kapatılan sosyal medyalara veya vikipedi gibi bilgi sitelerine erişmek için dns kullanabilirsiniz. Google, Yandex ve Opendns gibi dns sağlayıcı bir çok firma vardır. Burada yer alan dns adreslerini ağ ayarları ipv4-v6 özelliklerine girerek dnsleri aktif edebilirsiniz. İphone, Android ve windows phone için bu dnsler geçerlidir.

Windows Dns Ayarları

Sağ alt köşede bulunan wifi bağlantı sembolüne sağ tıklayın ve Ağ Paylaşım Merkezi’ni açın. Bağlı olan ağ bağlantımıza tıklıyoruz ve özellikleri seçiyoruz. Açılan ekranda bulunan İnternet Protokolü sürüm 4 (tcp/ipv4) seçeneğine tıklayıp özelliklere tıklayın.

Açılan ekranda aşağıda ki DNS sunucu adreslerini kullan: seçeneğini işaretleyin ve kutucuğa;

 1. 1.0.0.1
  1.1.1.1
 2. 8.8.8.8
  8.8.4.4
 3. 208.67.222.222
  208.67.222.220
 4. 4.2.2.1
  4.2.2.2
  4.2.2.3
  4.2.2.4
  4.2.2.5
  4.2.2.6

adreslerinden birini yazın. Tamam diyip çıkın tarayıcınızı kapatıp açın. Dns adresleri artık aktif olacağı için bir çok siteye rahatlıkla girebilirsiniz.

Neden Dns Kullanıyoruz

Ülkemizde yasaklanan önemli veya önemsiz sitelere giriş için dns kullanmamız gerekir. Özgür bir gezinti için dns veya vpn kullanmalıyız. Adult içeriklere erişim için dns kullanmak gerekir. Yok sitelere giriş imkansızdır. Çünkü BTK tarafından bu siteler yasaklanır. Aynı zamanda Türkiye’den girişi engelleyen blog veya farklı sitelere giriş yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı