Teknoloji

Yazılım Mimarisi Nedir?

Yazılım mimarisi, teknik ve operasyonel gereksinimleri karşılayan bir çözümün tanımlanması ve yapılandırılmasıdır. Yazılım mimarisi, güvenlik, performans ve yönetilebilirlik gibi bir dizi karar içeren özellikleri optimize eder. Bu kararlar sonuçta uygulama kalitesini, bakımını, performansını ve genel başarısını etkiler.

Yazılım mimarisi, yazılım elemanlarını, ilişkileri ve özellikleri kavramsallaştırmak için kullanılan yapısal bir çerçevedir. Bu terim aynı zamanda, farklı projeler için tasarım ve tasarım bileşeni ve model yeniden kullanımı ile ilgili erken ve üst düzey kararları belgelendirirken paydaş iletişimini kolaylaştıran yazılım mimarisi belgelerine de atıfta bulunur. Yazılım mimarisi süreci, karmaşıklığı azaltmak için bu endişelerin soyutlanması ve ayrılmasıyla çalışır.

Mimari Açıklama Dili (ADL), yazılım mimarisini tanımlar. Farklı ADL’ler, çeşitli kuruluşlar tarafından geliştirilmiştir. Ortak ADL öğeleri konektörler, bileşenler ve yapılandırmadır.

yazılım mimarisi tanımı

Yazılım Mimarisi Yöntemleri

SEI, kuruluşların iş ve misyon hedeflerini karşılayan sistemler inşa etmek ve geliştirmek için yazılım mimarisini kullanmalarına yardımcı olabilecek bir dizi kanıtlanmış yöntem ve uygulamaya sahiptir. Gelişim yaşam döngüsünün farklı aşamalarında uygulanan bu yöntem ve uygulamalar Çevik gelişim yaklaşımlarının ortaya çıkmasıyla gelişti.

İş sürücülerini, sistem bağlamını ve sistem paydaşlarının başarı için kritik olduğunu düşündüğü faktörleri analiz ederek mimari açıdan önemli gereksinimleri yakalayın. Sistemin önemli işlevsel olmayan kalite özelliklerini tanımlamak için iki yöntem kullanıyoruz (örneğin, performans, güvenilirlik, güvenlik, güvenlik) ve sistem gereksinimlerini netleştirmek için: Kalite Özelliği Çalıştayı ve Görev İpliği Çalıştayı.

Gereksinimleri karşılayan mimari yapılar ve koordinasyon stratejileri geliştirerek bir mimari tasarlayın. Öznitelik Odaklı Tasarım yöntemimiz, kuruluşların yinelenerek etkili mimariler tasarlamalarına yardımcı olur.

Bir kurumun iş ve misyon hedeflerini karşılayan kalite özelliklerini destekleme yeteneğini belirleyerek mimariyi değerlendirin. Mimari Tradeoff Analiz Metodumuz (ATAM) ve artan tasarım incelemesi uygulamalarımız, kuruluşların yazılım mimarileri hakkında erken ve sürekli bir fikir edinmelerini sağlar.

Geliştiricileri ve diğer paydaşlarla iletişimi kolaylaştırmak ve analizi desteklemek için mimariyi yeterli ayrıntıda ve kolayca erişilebilir bir biçimde belgelendirin. Görüşlerimiz ve Ötesi yaklaşımımız, her biri belirli paydaşların endişelerini ele alan çok sayıda mimari görüş yakalar. SEI ayrıca, güvenlik açısından kritik sistemler için kullanılan alana özgü bir mimari modelleme dili olan Mimari Analiz ve Tasarım Dilini (AADL) ve Açık Kaynak AADL Aracı Ortamı’nı (OSATE) geliştirmeye yardımcı oldu. AADL ve OSATE, gerçek zamanlı sistemlerin performansını, güvenliğini ve güvenliğini analiz etmek için kullanılır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı