Teknoloji

Yeni Geliştirilen Bir Batarya Bir Akıllı Telefonu 5 Gün Boyunca Şarj Edebilecek

Akıllı telefon kullanımı yaygınlaştıkça şarj bir problem olarak gündeme gelmeye başladı. Bilim insanları yeni geliştirdikleri bir batarya üzerinde oldukça umutlu olduklarını dile getirdiler. Yeni geliştirilen bataryaların bu süreçte daha gelişmiş olduğu ve yıpranma payının normalden daha az olduğu belirtildi.

Yeni geliştirilen bataryalar sadece akıllı telefonlarda değil aynı zamanda diğer tüm teknolojik aletlerde de kullanılabilecek. Bugüne kadar bataryalar üzerinde çeşitli çalışmalar yapıldı ancak kayda değer bir çalışma elde edilememişti. Bunun ardından Avustralyalı bilim insanlarının son yapmış oldukları bir çalışmalar neticesinde heyecan verici sonuçlara ulaştılar.

Elektrik Motorlu Bir Araç İçin Bin Kilometrelik Menzil Sunuyor

Avustralyalı bilim insanları tarafından geliştirilen akıllı batarya sayesinde akıllı cep telefonları 5gün boyunca şarj edilebilecek. Bu 120 kez şarj etmek anlamına geliyor. Bunun yanı sıra elektrikli motorlu araçlar için bin kilometre menzil sunuluyor.

Süreç hakkındaki çalışmalar hala devam ediyor. Bataryanın yapısı içerisinde lityum sülfür bulunuyor. Geleneksel bataryalardan en az 4 kat daha iyi performans sunduğu belirtildi. Henüz tamamlanmayan ancak geliştirilme aşamasında bulunduğu ifade edildi. Bu süreç içerisinde yeni tip batarya olarak anılabileceği ifade ediliyor.

Lityum sülfür yapıdan oluşan bataryaların uzun bir süredir bilim insanlarının kıskacında olduğu ifade edilmişti. Dünyanın en büyük problemi olan iklim sorunu ile de yakından ilgili olduğu ve mücadele için etkili olduğu ifade edildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı